Budowa Trasy S-6: łatwiej komunikacją miejską Budowa Trasy S-6: łatwiej komunikacją miejską
Program

Niedziela program PPNT - sala audytoryjna

Niedziela, 10 marca 2019 roku
 
11.00-13.50 | BLOK V
 
11.00-11.30
Zbigniew Czajka, Jan Kostuch
Rowerami przez USA na 100-lecie Niepodległej
Zachęceni tym, jak publiczność Kolosów przyjęła w ubiegłym roku ich relację z wyprawy z Fatimy do Gdańska, podnieśli sobie poprzeczkę i wyruszyli do Ameryki. W trakcie dwóch miesięcy podróży przejechali na rowerach aż 7450 km przez piętnaście stanów USA i pięć stref czasowych, doświadczając po drodze niesamowitej różnorodności przyrodniczej i kulturowej kontynentu amerykańskiego. Na Święto Dziękczynienia wpadli do Dallas, a to, jak ugościła ich tam Polonia, przeszło ich najśmielsze oczekiwania.
 
11.35-12.05
Marta Zajchowska
Look Around the Globe
Para motocyklistów rozglądająca się po świecie i docierająca wspólnie w najciekawsze jego zakamarki na jednym motocyklu. Wracają właśnie z podróży dookoła Afryki, która jest drugim etapem ich podróży dookoła świata. Przejechali tam 52 tys. km. Za nimi już obie Ameryki i 60 tys. km od Argentyny do Alaski oraz wojaże po Europie i Azji Centralnej. Odwiedzili 85 krajów i w niecałe 2,5 roku pokonali dystans ponad 165 tys. km. Latem  rozpoczną trzecią część wyprawy - tym razem chcą dotrzeć z Polski do Australii.
 
12.10-12.40
Wojciech Dziewulski
Kurs na Oslo
Po udanych rejsach morskich po Bałtyku grupa przyjaciół, a zarazem zapalonych żeglarzy, zapragnęła czegoś więcej. Tak powstał pomysł, by w 2018 roku w letni rejs ruszyć z Gdańska do Oslo. I z powrotem. W 40 dni na jachcie „BZJ Jacksonville NC” przepłynęli 1600 mil morskich, zażywając po drodze ciepłych kąpieli w Morzu Północnym i plażując na nabrzeżach Kopenhagi obok pałacu królowej Małgorzaty. Podziwiali też mroczne skały w Fjällbace i łodzie Wikingów w Tønsbergu. 4-osobowej załodze wiernie towarzyszyła na pokładzie Sendi, czyli „pies płci żeńskiej”.
 
12.45-13.15
Marcin Lipiński, Maciej Piński
Leśnicy na urlopach, czyli off-roadowy „dach świata”
Gdy pracuje się na etacie, każdy dzień urlopu warto „wycisnąć” do maksimum. Zakochani w dzikiej naturze i motocyklach wielkopolscy leśnicy coś o tym wiedzą. Swoją wyprawę do Mongolii, Rosji i azjatyckich „Stanów” zaplanowali bardzo starannie, ale, jak to zwykle bywa, po drodze pojawiło się mnóstwo nieprzewidzianych sytuacji. W ciągu siedmiu tygodni podróży m.in. stanęli na dnie Morza Aralskiego, wdrapali się na najwyższą przełęcz Pamiru i zgubili się na zatłoczonym targu.
 
13.20-13.50
Michał Miziarski
Plemię marzycieli, czyli młodzi artyści z Tanzanii
Tuż po studiach Michał postanowił zorganizować warsztaty dla małych artystów z ubogiej tanzańskiej wioski Buturu. Planował, że weźmie w nich udział setka dzieci, ale przyszło trzy raz więcej. Wspólnie fotografowali, malowali, tworzyli origami, a on także uczył angielskiego i pomagał przy budowie przedszkola. Odbył też podróż autostopem po Tanzanii w miejsca, gdzie nie sięgają prąd oraz asfalt i przyglądał się z bliska pracy polskich misjonarzy. Podróż do Buturu stała się dla niego początkiem dłuższej współpracy z tanzańskimi misjami.
 
*****
 
Przez cały czas trwania XXI OSPŻiA w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia będzie można oglądać również wystawę fotograficzną Jana Siemińskiego przedstawiającą zdjęcia z różnych zakątków Europy.
 
Ponadto w sali kinowej na parterze oraz w salach D i E na I piętrze (łącznie 410 miejsc) przeprowadzimy w PPNT bezpośrednią transmisję pokazów z Dużej Sali (Gdynia Arena) - w piątek od 18.00 do 21.40, w sobotę od 10.00 do 21.50 i w niedzielę od 10.05 do 15.40 (każdego dnia sale będą otwierane na 30 minut przed początkiem transmisji).