Budowa Trasy S-6: łatwiej komunikacją miejską Budowa Trasy S-6: łatwiej komunikacją miejską
Program

Sobota program PPNT - sala audytoryjna

Sobota, 9 marca 2019 roku
 
11.10-14.10 | BLOK II
 
11.10-11.40
Michalina Kupper
Wschód warty zachodu. Starożytne tajemnice
Relacja z 2-miesięcznej podróży po Iraku, Palestynie, Izraelu, Jordanii i Iranie. Przez góry, jeziora oraz granice - uznawane i nieuznawane. Michalina Kupper odwiedzała miejsce tętniące historią i skrywające starożytne tajemnice, ale miała czas również na to, by poszwendać się bez celu. Była w Petrze, Shiraz, Persepolis i... na irańsko-kurdyjskim weselu. Trafiła na ślady pisma klinowego, próbowała mówić po aramejsku, dotarła też do świątyni, w której nieprzerwanie od 1500 lat płonie wciąż ten sam ogień.
 
11.45-12.15
Ryszard Teisseyre, Ryszard Grześkowiak
To nie był sezon na misia. Alaska rowerem
„Markiz” i „Diabeł”, wierni towarzysze niejednej rowerowej doli i niedoli, w swojej – której to już? – kolejnej wspólnej wyprawie. Tym razem na Alaskę. Długoletni pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Pile i emerytowany fizyk jądrowy z Wrocławia tworzą naprawdę wybuchową mieszankę. W największym stanie USA spędzili równo miesiąc, przejechali prawie 2 tys. km i zgodzili się, że opowieści o Alasce jako magicznej i dzikiej krainie, wcale nie są przesadzone.
 
12.20-12.50
Magdalena Gorzkowska
Najmłodsza Polka na Evereście
Pełna dramatycznych zwrotów akcji wyprawa na najwyższy szczyt świata. Wejście na Mount Everest Magdalena Gorzkowska okupiła chwilami grozy i zmiażdżonym mięśniem. Do bazy dotarła jednak szczęśliwa. Spełniła swoje wielkie marzenie, a przy okazji stała się najmłodszą Polką, która podziwiała świat z wysokości 8848 m.
 
12.55-13.25
Alina Kondrat
Nomadzi Mongolii
Alina Kondrat i Max Muench podczas trzytygodniowej podróży po Mongolii przemierzali bezkresne stepy i bezdroża, by poznać nomadyczne ludy tego kraju. Najwięcej czasu spędzili wśród sokolników zamieszkujących prowincję Bayan-Ulgii (Ajmak bajanolgijski) oraz z przedstawicielami grupy etnicznej Tsaatan, czyli „Ludźmi żyjącymi z reniferami”.
 
13.30-14.10
Miłka Raulin, Marek Wybraniec
Siła marzeń – Korona Ziemi
W maju 2018 roku, wchodząc na Mount Everest, Miłka Raulin zakończyła swój siedmioletni projekt. Została wówczas najmłodszą Polką z Koroną Ziemi oraz pierwszą gdynianką i pierwszą Kaszubką z tym osiągnięciem. Mama 12-letniego Jeremiego, z wykształcenia mgr inż. trakcji elektrycznej, projekt "Siła marzeń – Korona Ziemi" realizowała, pracując na pełnym etacie, wychowując dziecko i zdobywając fundusze na organizację kolejnych wypraw.
 
14.10-14.30 | PRZERWA
14.30-16.55 | BLOK III
 
14.30-15.10
Monika Szławieniec-Reczuch
Niezdobyte szczyty Karakorum
Kiedy okazało się, że z powodu ogromnych ilości świeżego śniegu nie są w stanie zdobyć dziewiczego sześciotysięcznika Yawash Sar II w Karakorum… w ogóle się tym nie przejęli. Zmienili plany i uznali, że stulecie niepodległości Polski równie dobrze można upamiętnić wejściem na dwa niezdobyte wcześniej pięciotysięczniki. Dzięki temu uczestnicy wyprawy Polskiego Klubu Alpejskiego kierowanej przez Bogusława Magrela wytyczyli drogi „Hunza Freedom” na górze Two Headed Massif oraz „Polish Independence 1918” na Lal Siran Katethk Sar.
 
15.15-15.45
Marcin Ceglarek
Dobry plan. Dookoła świata
Co można zrobić z dziewięcioma miesiącami wolnego czasu i jednym niespełnionym marzeniem o długiej podróży, np. dookoła świata? Marcin Ceglarek postanowił zamienić je w plan i ruszył przed siebie. Zaczął od Bliskiego Wschodu, potem była Sri Lanka, Australia, Azja Wschodnia i Południowo-Wschodnia, Nowa Zelandia i wreszcie Ameryka Południowa. Po drodze odwiedził  osiemnaście krajów i w efekcie okrążył kulę ziemską.
 
15.50-16.20
Maria Dubyna
Bangladesz. Zapiski na kolanie
Każdy kraj ma jakąś wizytówkę, którą odwiedzają miliony turystów: Taj Mahal w Indiach, Machu Picchu w Peru czy choćby starożytne Koloseum w Rzymie. A czy jest coś takiego w Bangladeszu? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Mariia Dubyna, zapraszając publiczność Kolosów na krótki foto spacer po tym niezbyt często odwiedzanym przez turystów kraju.
 
16.25-16.55
Bartek Rubik
Mistyczne Andy
Do sanktuarium na zboczach świętej góry Ausangate w Peru co roku pielgrzymują tysiące wiernych. W czerwcu odbywa się tam święto Quyllur Rit'i, jedna z największych w całych Andach uroczystości religijnych, podczas której pielgrzymi m.in. oddają cześć apus, duchom gór zamieszkującym lodowce. W ekwadorskim miasteczku Latacunga u podnóża wulkanu Cotopaxi odbywa się z kolei szalona, synkretyczna fiesta La Mama Negra. W oba te miejsca (oraz na trekking w olśniewających górach Cordillera Huayhuash) zabierze publiczność Bart Rubik.
 
16.55-17.10 | PRZERWA
17.10-21.10 | BLOK IV
 
17.10-17.40
Marek Kramarczyk
Jachtem przez wyspy Pacyfiku
W rejs katamaranem „Ocean View” Marek Kramarczyk i Paweł Jasica wyruszyli w połowie listopada 2017 roku. Przepłynęli Cieśninę Gibraltarską i przez Atlantyk dotarli na Karaiby. Tam przezimowali. Wiosną obrali kurs na Panamę, a po przejściu kanału zatrzymali się na Galapagos. Stamtąd skierowali się ku Markizom, nurkowali z rekinami na atolach Tuamotu, by wreszcie kolejne dwa miesiące spędzić na Wyspach Towarzystwa, które były ostatecznym celem ich podróży.
 
17.45-18.15
Kamil Sobol, Piotr Malczyk
Sztafeta Bałtycka. Łodzią wiosłową w setną rocznicę
Maturzysta, strażak i nauczyciel w niecodziennej próbie uczczenia stulecia niepodległości Polski. Kupili 50-letnią drewnianą łódź, rozpoczęli intensywne treningi i lekcje wioślarstwa, a gdy przyszła pora, w swojej łupinie wypłynęli z Kołobrzegu na pełne morze. Po 30 godzinach nieprzerwanego machania wiosłami przepłynęli 121 km i wylądowali w porcie Nexø na Bornholmie. Po drodze przeżyli dwa piękne wschody słońca i jeden zachód. W przeprawie przez Bałtyk towarzyszył im kolega, skipper Piotr Hapanowicz na mały, ale dzielnym jachcie „Whisky moja żono”.
 
18.20-18.50
Marcin Rydygier
Wolontariat w Dolinie Inków
Organizowany przez Andrzeja Piętowskiego (członek słynnej grupy kajakowej Canoandes’79 nagrodzonej Super Kolosem 2000) wolontariat w miejscowości Chivay na południu Peru polega na uczeniu języka angielskiego dzieci oraz dorosłych w lokalnej szkole. Dodatkowym zadaniem jest popularyzacja wiedzy o Polsce oraz wspieranie szpitala i sierocińca. Podczas pobytu Marcina w Chivay odbyło się też uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego polską ekspedycję (właśnie Canoandes’79), która 40 lat temu odkryła dla świata region rzeki Colca, rzeźbiącej najgłębszy kanion na Ziemi.
 
18.55-19.25
Jakub Rybicki
Ałtaj – rowery we mgle
Bikepackingowa wyprawa po rosyjskim Ałtaju, uznawanym za nieprzystępny nawet przez samych Rosjan. Dzięki nowatorskiemu podejściu do podróżowania rowerem Katarzyna i Jakub mogli wjechać tam, gdzie byłoby to niemożliwe z tradycyjnymi sakwami. Spotkali szamanów, myśliwych, ludzi pierwotnych i bardzo współczesnych. Niestraszne były im rwące rzeki i wysokie góry. Z dala od utartych szlaków przemierzyli ok. 1000 km przez zniewalająco piękny kawałek świata.
 
19.30-20.00
Natalia Nowak, Dominik Walicki
Światu na głowie
Pięć miesięcy, 15 tys. km i życie wywrócone do góry nogami. Od umownego „środka świata” w Ekwadorze
po jego symboliczny „koniec” w argentyńskiej Ushuai. Po drodze Natalia i Dominik wzruszali się przy polskiej fladze na wysokości 4810 m, uczyli angielskiego w ekwadorskiej szkole, odkrywali niechlubną historię „rajskich” wysp Galapagos, przemierzyli Patagonię i nocowali na pustyni. Inaczej mówiąc, robili dokładnie to, o czym marzyli.
 
20.05-20.35
Zbigniew Szwoch
Ze wschodu na zachód północnej Norwegii
Samotny triathlon ze wschodu na zachód najsłabiej zaludnionego kraju Europy. W ciągu trzech tygodni Zbigniew Szwoch spłynął dmuchanym kajakiem ponad 160 km rzekami Karasjohką i Taną, dotarł na najbardziej wysunięty na północ punkt kontynentu, Nordkinn, z niemałymi problemami pokonał słynny Alta Canyon, od pierwszego wejrzenia zakochał się w Vardo, a na koniec przejechał 310 km rowerem wzdłuż wybrzeża z Tromso do Svolvaer.
 
20.40-21.10
Joanna Kaszewiak
Za siedmioma zakrętami. Rowerem na kraniec Azji
Jeszcze nie tak dawno sądziła, że rowerem można dojechać co najwyżej do sklepu za rogiem. Po dwóch latach rowerowej włóczęgi z Polski na kraniec Azji zmieniła zdanie. Przejechała 26 tys. km, z czego 23 tys. km samotnie. Wbrew pozorom najtrudniejsze okazało się nie przejechanie irańskiej pustyni czy wysokich przełęczy Pamiru, ale zdobycie się na odwagę, żeby powiedzieć sobie: „Tak, jadę.”

*****
 
Przez cały czas trwania XXI OSPŻiA w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia będzie można oglądać również wystawę fotograficzną Jana Siemińskiego przedstawiającą zdjęcia z różnych zakątków Europy.
 
Ponadto w sali kinowej na parterze oraz w salach D i E na I piętrze (łącznie 410 miejsc) przeprowadzimy w PPNT bezpośrednią transmisję pokazów z Dużej Sali (Gdynia Arena) - w piątek od 18.00 do 21.40, w sobotę od 10.00 do 21.50 i w niedzielę od 10.05 do 15.40 (każdego dnia sale będą otwierane na 30 minut przed początkiem transmisji).