Program

Program Gdynia Arena - sala seminaryjna

Piątek, 8 marca 2019 roku


15.00–16.00 Warsztaty
Marcin Jank
Jak zorganizować wyprawę z udziałem młodzieży szkolnej
Smartfony, iPady, gry, wirtualna rzeczywistość - czy tzw. dzisiejsza młodzież jest skazana wyłącznie na taką rozrywkę? Nie! Marcin Jank, podróżnik, organizator imprez outdoorowych (zkompasem.pl) i geograf z Liceum nr 2 w Gdyni zna sposoby na to, jak sprawić, by przyroda, przygoda i wyprawa stały się dla nastolatków atrakcyjniejsze niż komputer.
 
16.10-18.00 Warsztaty fotograficzne
Łukasz Bożycki
Anatomia porażki w fotografii podróżniczej i przyrodniczej
Biolog, doktorant Polskiej Akademii Nauk, dziennikarz, współautor książki Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować, a przede wszystkim znakomity fotograf, specjalizujący się w fotografii przyrodniczej, wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach, opowie o tym, co robić, a czego pod żadnym pozorem nie, gdy wychodzimy z aparatem w teren.
 
18.10–18.50
Gilberto Merlante
Wszystko co po drodze. Z miłości do lodospadów
Młody włoski wspinacz z Turynu uwielbia wielkie ściany i zmagania z lodem. W Gdyni zaprezentuje zdjęcia i filmy ze swoich najciekawszych dokonań na lodospadach Alp Francuskich i Włoskich, opowie także o wyprawie do Anatolii, gdzie sprawdzał, czy lód twardy jest również w Turcji.
 
19.00–19.40
Piotr Opacian
Morskie potwory
Czy tzw. maelstromy, czyli wiry wciągające statki w czeluść mórz i oceanów, o których pisał Edgar Allan Poe,
to tylko literacka fikcja czy jednak prawda? Coś na ten temat wie Piotr Opacian, bo… na co dzień musi się z nimi borykać! Znakomity kajakarz morski nie tylko o nich opowie, ale też pokaże unikatowe filmy. Obowiązkowa pozycja programu dla wszystkich, których interesuje morze. 
 
19.50–20.30
Jerzy Adamuszek
Mons Pax
Mieszkający na stałe w Kanadzie podróżnik, odkrywca, geograf i autor książek, którego osiągnięcia zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa (m.in. słynny samochodowy rajd przez obie Ameryki używanym cadillakiem w roku 1986), przypomni w Gdyni swoje najciekawsze dokonania. Zdradzi też, na czym polega jego nowy, zupełnie wyjątkowy projekt Mons Pax, czyli Góra Pokój.
 

Sobota, 9 marca 2019 roku


11.00–11.50 Spotkanie autorskie
Liliana Poszumska, Arkadiusz Wójcik
Toros bravos sueltos, czyli podróże pewnego małżeństwa
On opisał ich podróże po polsku, ona przetłumaczyła to na hiszpański. W ten sposób powstała dwujęzyczna, bogato ilustrowana książka-album, która w poetycki sposób opowiada o podróżach tytułowego „pewnego małżeństwa” po Wenezueli, Kubie, Boliwii, Meksyku, Gwatemali, Argentynie, Chile, Peru, Hiszpanii i Portugalii. Oprócz wspomnień zawiera też mnóstwo praktycznych porad.
 
12.00– 12.50
Marcin Błeński
Bezpieczny Kazbek
Wolontariacki projekt zapewnienia w sezonie letnim (czerwiec-wrzesień) dyżuru polskich ratowników górskich i medycznych w bazie Meteo (Bethlemi Hut) na wysokości 3650 m. Efekt? Sezon 2018 był pierwszym od wielu
lat, w czasie którego nikt po Kazbekiem nie zginął. Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem PZA i Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki przy współpracy z ambasadą RP w Tbilisi, ale niemal w całości finansowane jest ze środków własnych ratowników.
 
13.00–13.50
Jerzy Płonka
Nie widzę przeszkód. Podróże i sport osób niewidomych
- Nie widzę przeszkód – mówi o sobie Jerzy Płonka. Od dziecka postępuje u niego genetyczna wada siatkówki oka. Dziś ma 25 lat i jest praktycznie niewidomy. Nie przeszkadza mu to jednak w konsekwentnej realizacji marzenia o zdobyciu Korony Europy, czyli wejściu na 46 najwyższych gór wszystkich państw Starego Kontynentu. Większość ma już za sobą. Podobnie jak kilkanaście maratonów (w tym nowojorski), liczne skoki ze spadochronem czy udział w raftingach.
 
14.00–14.50
Bogusław Kowalski, Hubert Sobczyński
Zanim wyruszysz w góry. Bezpieczeństwo na ściance wspinaczkowej
Seminarium Polskiego Związku Alpinizmu i PZU. O zasadach odpowiedzialnego wspinania i wszystkim, czego chcielibyście się dowiedzieć o możliwości ubezpieczenia się od następstw nieszczęśliwych wypadków podczas wspinaczki na sztucznych obiektach opowiedzą Hubert Sobczyński oraz Bogusław Kowalski, członek Rady Kolosów, instruktor alpinizmu oraz wspinaczki sportowej i wysokogórskiej PZA.
 
15.00–15.50
Michał Pyka
Efekt motyla, czyli kwestia kompilacji prognoz pogody w planowaniu wypraw wysokogórskich
Nie przez przypadek przylgnął do niego pseudonim „Jet stream manager”. Tej zimy, analizując setki dostępnych w sieci danych, prognoz pogody i prawidłowości w zjawiskach atmosferycznych, które regulują pogodę w górach najwyższych, Michał Pyka był jednym z najważniejszych kontaktów dla uczestników narodowej wyprawy na K2. Jak to możliwe, że jego rekomendacje i prognozy wysyłane z „bazy” w Katowicach były tak trafne? W Gdyni opowie o tym na przykładach.
 
17.40–18.30 Spotkanie autorskie
Dominik Szczepański
Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza
Historia o miłości i samotności, uzależnieniu i wyzwoleniu, poszukiwaniu prawdy i walce z własnym ego. A także o niezwykłym marzeniu, które zmieniło życie Tomka Mackiewicza i ludzi wokół niego. Przede wszystkim zaś o wolności, jej pragnieniu i wcielaniu w życie. Wolności do końca. O znakomitej biografii tragicznie zmarłego w ubiegłym roku laureata Kolosa 2008 i zimowego zdobywcy Nanga Parbat opowie jej autor, Dominik Szczepański. Spotkanie poprowadzi Piotr Tomza.
 
18.40–19.30 Spotkanie autorskie
Joanna Szyndler
Kuba – Miami. Ucieczki i powroty
90 mil. Tylko i aż tyle oddziela Kubę od Florydy. Joanna Szyndler w swojej reporterskiej książce pisze o ludziach, których Fidel Castro nazywał robactwem, które nie kocha własnego kraju. O imigrantach, którzy z narażeniem życia, zdecydowali się na ucieczkę ze swojej wyspy. To historie pełne tęsknoty, trudnych wyborów i poświęceń. A także rozstań i powrotów, które wciąż wywierają ogromny wpływ na życie wielu mieszkańców Kuby.
 
19.40–20.30 Spotkanie autorskie
Monika Witkowska
Góry z duszą 3. Szczyty marzeń
Propozycja zarówno dla tych, którzy lubią trekingi i wspinaczkę, jak i dla tych co wolą poprzestać na czytaniu o górskich ciekawostkach,. W kolejnym, trzecim już tomie serii wydanej przez Burdę/National Geographic, Monika Witkowska zaprasza nas na dwa szczyty Korony Ziemi (Mount Vinson na Antarktydzie i Piramida Carstensza), a także na bardziej dostępne, bliższe góry - gruzińskiego Kazbeka i wulkan Teide na Teneryfie. Zrobimy też wspólnie trek pod Annapurnę, pokonamy via ferraty w Dolomitach i przemierzymy rodzime Bieszczady.
 

Niedziela, 10 marca 2019 roku



11.00–11.30 Spotkanie autorskie

Wojciech Hankiewicz
Zielona herbata, czyli dziwne przypadki z życia Polaka na Sri Lance
Na Sri Lankę pierwszy raz pojechał w roku 2014. Spodobało mu się na tyle, że... został. Wynajął niewielki domek w Trikunamalaji i zaczął udostepniać pokoje turystom. Z czasem zajął się też organizowaniem wycieczek objazdowych. Dwukrotnie przejechał wyspę wzdłuż i wszerz na motocyklu, a w zeszłym roku o tych wszystkich doświadczeniach napisał książkę. Spotkanie poprowadzi Dominik Szmajda.
 
11.40–14.55 | RETROSPEKTYWA: 20 LAT KOLOSÓW
Co innego moglibyśmy zaproponować kolosowej publiczności z okazji jubileuszu, jeśli nie... podróż? Będzie więc podróż – sentymentalna. Przez pięć prelekcji, zarejestrowanych w Gdyni w ubiegłych latach, które nie tyle przeszły do historii imprezy, co ją tworzyły. Ich wyboru dokonają internauci, głosując w plebiscycie na profilu facebookowym Kolosów: https://www.facebook.com/kolosy.org. Tam też będzie można sprawdzić ostateczne wyniki głosowania i ustalony w ten sposób program niedzielnych pokazów w Sali Seminaryjnej wraz z ich opisami.
 
Godziny poszczególnych prezentacji:
 
11.40-12.10
12.20-12.50
13.00-13.40
13.50-14.20
14.25-14.55
 
 
*****
 
W hali Gdynia Arena od piątku do niedzieli będzie też można oglądać prace prezentowane w ramach wystawy FotoGlob, fotograficzną retrospektywę z okazji 20-lecia Kolosów, wystawę obrazów Julii Łukasiak „Szczyty i lodowce Bregaglii” oraz zdjęcia Michała Ciszewskiego z jaskini Lamprechtsofen.

  • ikonaOpublikowano: 28.02.2019 09:48
  • ikona

    Autor: Agnieszka Krasińska (a.krasinska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.03.2019 15:56
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona