Program

Niedziela program Gdynia Arena - duża sala

Niedziela, 10 marca 2019 roku
20 LAT KOLOSÓW / FINAŁ (II)
 
10.05–12.15 | BLOK IX | 20 LAT KOLOSÓW
 
10.05–10.45
Piotr Opacian
Od boliwijskiej selwy po Ocean Arktyczny
Podróżnik, znakomity kajakarz i fotograf przyrody. Uhonorowany Kolosem 2005 i Nagrodą Dziennikarzy za bardzo ambitną, odkrywczą wyprawę, podczas której samotne spłynął kajakiem Rio Madidi w słabo poznanej i bardzo trudnodostępnej Amazonii boliwijskiej. W swoim dorobku ma również wyprawy m.in. do Afryki (spływ rzeką Omo), w góry Ałtaju (spływ rzekami Katuń i Ob), wyprawy syberyjskie i na Spitsbergen. Od pewnego czasu jego pasją stało się kajakarstwo morskie. Samotnie opłynął m.in. Lofoty, Zatokę Botnicką oraz Szkocję, przemierzył też blisko 1000 km z Puerto Montt do Laguny San Rafael i Puerto Chacabuco w Chile. Jest autorem książki Xingu. Rzeka wolnych Indian oraz licznych artykułów prasowych. W Gdyni opowie m.in. o planowanej na przyszły rok wyprawie na daleką północ Rosji śladami Aleksandra Czekanowskiego – Oleniok 2019, której pomysłodawcą jest Damian Wojciechowski.
 
10.50–11.30
Dominik Bac
Dookoła Ameryk
Kapitan jachtowy, podróżnik, fotograf. Organizował i współprowadził wyprawę żeglarską QNT Northwest Passage dookoła Ameryki Północnej z pokonaniem Przejścia Północno-Zachodniego na jachcie „Stary” (Nagroda im. Zawady w 2006 roku oraz Kolos 2007). W latach 2002/2003 brał udział w wyprawie żeglarskiej dookoła Ameryki Południowej przez Przylądek Horn, nagrodzonej Kolosem 2003. Od 2006 roku wspólnie z żoną Claudią eksploruje nieznane zakątki Ameryki Południowej, docierając do tradycyjnych indiańskich wiosek, m.in. w kolumbijskich górach Sierra Nevada, gdzie mieszkający tam Kogi i Arhuacos żyją według zupełnie innych reguł niż te, jakie znamy z zachodniego świata.
 
11.35–12.15
Anna i Jakub Urbańscy
Trzynaście lat minęło. Retrospektywna podróż do Papui
Od zawsze fascynowały ich tradycyjne społeczności, które przetrwały w odizolowanych rejonach świata. W swoją pierwszą podróż na Papuę wybrali się w roku 2005. To było jak objawienie. Od tego czasu wracają tam regularnie, by dokumentować życie Korowajów, Yali, Asmatów i Nduga. W 2008 roku otrzymali za to Kolosa, a cztery lata później wyróżnienie. Zgromadzili pokaźną kolekcję etnograficzną dla Muzeum Azji i Pacyfiku i brali udział w realizacji kilku filmów. Od kilku lat śladami swoich pierwszych wspólnych wyjazdów sprzed blisko dwóch dekad podróżują wraz z dziećmi. W 2018 roku dotarli do wulkanów Depresji Danakilskiej w Etiopii, przemierzyli Haiti śladami kultu voodoo, byli w Autonomii Palestyńskiej i odwiedzili wioski Mentawaich na wyspie Siberut nieopodal Sumatry.
 
12.15–12.35 | PRZERWA
12.35–14.45 | BLOK X | 20 LAT KOLOSÓW
 
12.35–13.15
Tomek Michniewicz
Chrobot. O tym, czego w podróży nie da się zobaczyć
Z podróży przywozimy opowieści o różnicach lub podobieństwach. Opisujemy, wartościujemy, trochę oceniamy. Odnosimy wszystko do swojej rzeczywistości. A jak te odwiedzane przez nas miejsca wyglądają w oczach ich mieszkańców, dla których to właśnie tamte światy stanowią „normalność”? I jak wyglądamy w ich oczach my? Tomek Michniewicz, znakomity dziennikarz, który od wielu lat podczas OSPŻiA prowadzi ceremonię wręczenia Kolosów, tym razem przyjeżdża do Gdyni ze swoją najnowszą książką, Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata.
 
13.20–14.00
Krzysztof Starnawski
Głębokie piękno
Legenda Kolosów. W dziedzinie eksploracji niewielu może się z nim równać. Płetwonurek, speleolog, instruktor żeglarstwa, ratownik TOPR i paralotniarz. Specjalizuje się w nurkowaniu eksploracyjnym w jaskiniach. Zdobywca Kolosa 1999 w kategorii „Wyczyn roku" za najgłębsze polskie nurkowanie (131 m w jaskini Hranická propast na Morawach) oraz wyróżnień za pobicie tego rekordu o 50 m (rok 2000), za pierwsze polskie nurkowanie na biegunie północnym (rok 2006) i za rekord świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym (rok 2012). W 2017 roku nagrodzony Kolosem po raz drugi za konsekwencję w eksploracji jaskini Hranciká propast, która dzięki jego umiejętnościom i wytrwałości stała się najgłębszą znaną podwodną jaskinią. W Gdyni opowie też o tym, czym zajmował się ostatnio. A było tego trochę: eksploracja jaskiń francuskich i meksykańskich, akcja ratunkowa w jaskini Font Estremar, a także pierwsze nurkowanie poniżej 300 m na obiegu zamkniętym w jeziorze Garda.
 
14.05–14.45
Monika Witkowska
Góra Ducha, góra kobiet
Z Kolosami związana od samego początku. Łączy pasję do podróżowania z pracą pilota-przewodnika wypraw, dziennikarki i autorki książek. Podróżuje dużo, dużo się też wspina i żegluje. Zdobyła dwa ośmiotysięczniki (w tym Mount Everest) i wszystkie góry Korony Ziemi. Pod żaglami dwukrotnie opłynęła Horn, pokonała też Przejście Północno-Zachodnie i odbyła rejs arktyczny wzdłuż brzegów Czukotki. Gdyńskiej publiczności opowie o swojej ubiegłorocznej wyprawie na Manaslu, ósmy szczyt ziemi, na którą wybrała się z Joanną Kozanecką, udowadniając, że z kobiecym himalaizmem nie jest wcale źle. Podczas pokazu zdradzi m.in., co kryje się pod pojęciem „raki w klacie”, co mają na sumieniu Chińczycy, a także jaki jest wpływ samogonu na kondycję tragarek. O samym wspinaniu, chwilach czasem trudnych, a czasem śmiesznych, a także o widokach ze szczytu oczywiście też będzie mowa.
 
SUPER KOLOS 2018
14.50–15.40
Richard Konkolski
Czeska fala
Tę jedną decyzję Kapituły zawsze poznajemy wcześniej. Super Kolosa za całokształt dokonań otrzyma w tym roku najbardziej polski z czeskich żeglarzy i najbardziej czeski żeglarz w Polsce, Richard Konkolski. Urodzony ponad 75 lat temu w Bohuminie na Morawach był pierwszym obywatelem b. Czechosłowacji, który opłynął świat w samotnym rejsie. Dokonał tego na własnoręcznie zbudowanym jachcie „Nike”. Potem powtórzył ten wyczyn jeszcze dwukrotnie na „Nike II”, przemianowanej następnie na „Declaration of Independence”. Bez dostępu do morza w rodzinnym kraju i bez pieniędzy, za to z fantazją, wybitnymi umiejętnościami i wielkim sercem Richard Konkolski zapisał się w historii światowego żeglarstwa złotymi zgłoskami. Portem, z którego przez wiele lat wyruszał w swoje rejsy, był Szczecin.
 
15.40–16.00 | PRZERWA
 
16.00 | FINAŁ (II): Ceremonia wręczenia SUPER KOLOSA oraz Kolosów w kategoriach PODRÓŻE i WYCZYN ROKU, Nagrody im. Andrzeja Zawady, Nagrody Wiecznie Młodzi, Nagrody Specjalnej i Nagrody Dziennikarzy
 
16.40 | Wręczenie Nagród Publiczności i Grand Prix konkursu FotoGlob
 
17.00 | Konkurs z nagrodami dla osób biorących aktywny udział w wyborze laureatów Nagród Publiczności
 
17.15-18.05
Janusz Gołąb
Sekrety wielkich ścian
XXI OSPŻiA zakończy prelekcja jednego z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych polskich himalaistów, który od ponad ćwierć wieku utrzymuje się w ścisłej wspinaczkowej czołówce. Dwukrotny laureat Kolosa (1999 i 2012), pierwszy zimowy zdobywca Gaszerbruma I (8068 m, wspólnie z Adamem Bieleckim), a wcześniej członek wspinaczkowego „dream teamu” (z Jackiem Fluderem, Stanisławem Piecuchem, a potem także Grzegorzem Skorkiem), który na przełomie wieków zasłynął w świecie imponującymi przejściami wielkościanowymi, nie tylko przypomni w Gdyni swoje najciekawsze dokonania, ale zdradzi również kulisy tego, co działo się w bazie pod K2 podczas ubiegłorocznej narodowej wyprawy na ostatni niezdobyty zimą szczyt świata. 
 
*****
 
Pokazy odbywające się w Dużej Sali hali Gdynia Arena będą bezpośrednio transmitowane w trzech salach Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98, budynek III) – w sali kinowej na parterze oraz w salach D i E na I piętrze (łącznie 410 miejsc). Na transmisje zapraszamy w piątek od 18.00 do 21.40, w sobotę od 10.00 do 21.50 i w niedzielę od 10.05 do 15.40 (każdego dnia sale będą otwierane na 30 minut przed początkiem transmisji).
 
W hali Gdynia Arena od piątku do niedzieli będzie też można oglądać prace prezentowane w ramach wystawy
FotoGlob, fotograficzną retrospektywę z okazji 20-lecia Kolosów, wystawę obrazów Julii Łukasiak „Szczyty i lodowce Bregaglii” oraz zdjęcia Michała Ciszewskiego z jaskini Lamprechtsofen.

  • ikonaOpublikowano: 28.02.2019 09:59
  • ikona

    Autor: Agnieszka Krasińska (a.krasinska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.03.2019 15:51
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona