Laureaci Czasu Gdyni - lata 1994-2020

Laureaci Czasu Gdyni z roku 2014

"Czas Gdyni"  Inwestycja

Nagroda:

  • Budynek biurowy Łużycka Plus ul. Łużycka 3 C, realizowany przez Łużycka Plus Investment sp.z o.o. SKA

Budynek biurowy Łużycka Plus przy ul. Łużyckiej 3 C, fot. Justyna ZającTo butikowy biurowiec klasy A zbudowany w oparciu o najnowsze rozwiązania, o maksymalnie niskim współczynniku przenikania ciepła. To pierwszy w Polsce budynek biurowy z certyfikatem „Obiekt bez Barier", tworzący około 500 nowych miejsc pracy. Obiekt ma 3 piętra, na najwyższym z nich znajduje się taras z zielenią i ogrodem. Obiekt jest także przyjazny dla rowerzystów - przewidziano dla nich szatnie z natryskami, szafkami na ubrania, suszarkami oraz zamykane i monitorowane miejsca postojowe na rowery. Obiekt zatem jest niezwykle nowoczesny, funkcjonalny, w istotny sposób wpływa na tworzenie miejsc pracy w Gdyni i ma wysoką wartość estetyczną.

Podobnie jak sąsiadujący kompleks biurowy Łużycka Office park, niezaprzeczalnie zmienia charakter dzielnicy w nowoczesny biurowy, porządkując i estetyzując tę część miasta, czyniąc ją atrakcyjną biznesowo i inwestycyjnie. Suma tych wszystkich elementów skłoniła kapitułę do uznania tej właśnie inwestycji za najlepszą gdyńską inwestycję minionego roku.

Wyróżnienia:

  • Invest Mariusz Swendrowski za realizację hali montażowo- magazynowo- biurowej przy ulicy Chwaszczyńskiej

Hala montażowo-magazynowo-biurowa przy ul. Chwaszczyńskiej 133, fot. Justyna ZającTo nowoczesny obiekt w bardzo przemyślany sposób łączący różnorodne funkcje: halę montażową, na której montowane są elementy związane z wentylacją i klimatyzacją, powierzchnię magazynową, na której gotowe produkty i urządzenia przygotowywane są do odbioru i transportu, oraz nowoczesne, funkcjonalne i bardzo estetyczne powierzchnie biurowe. Obiekt wnosi nową jakośc w przestrzeń dawnego Polifarbu, porządkując ją, podnosząc estetykę i tworząc nowoczesne miejsce pracy. Obiekt został zaprojektowany i zrealizowany od podstaw z myślą o użytkowniku - gdyńskiej firmie VBW Engineering, która dzięki tej inwestycji uzyskała duże możliwości rozwoju i zoptymalizowała swoje procesy produkcji, magazynowania oraz administracji. Inwestor, tworząc nowoczesny wielofunkcyjny obiekt, udowodnił, że jednocześnie można pogodzić trudną i złożoną funkcjonalność z wysoką jakością estetyczną. Mamy zatem nowe atrakcyjne miejsce na inwestycyjnej mapie Gdyni, mamy nowe możliwości rozwoju dla gdyńskiej firmy i mamy estetyczny, nowoczesny obiekt, co kapituła z przyjemnością doceniła.


  • VISTAL GDYNIA S.A grupa kapitałowa, Vistal Offshore sp. z o.o. za budynek produkcyjny na Nabrzeżu Indyjskim

Budynek produkcyjny przy Nabrzeżu Indyjskim, fot. Justyna ZającInwestycja o wartości prawie 100 milionow złotych stworzyła - co niezwykle ważne - ponad 300 miejsc pracy dla średnio i wysoko wykwalifikowanych pracowników fizycznych i ponad 100 miejsc pracy dla wysoce wykwalifikowanych pracownikow umysłowych. To ważna inwestycja dla rozwoju funkcji portowo- handlowej miasta, a sam obiekt wpływa na krajobraz Gdyni, zarówno od strony morza jak i wybranych miejsc w mieście. Ze względu na kolorystykę buduje spójny wizerunek portu i Gdyni. Na uwagę zasługuje zachowanie przez inwestora i wkomponowanie w bryłę hali fasady zabytkowej olejarni Union.

"Czas Gdyni" Architektura

Nagroda

  • Pracownia architektoniczna Jerzy Wilanowski PPR „Oś" - za projekt salonu samochodowego BMW przy ulicy Druskiennickiej

Salon samochodowy BMW przy ul. Druskiennickiej 1A, fot. Justyna ZającPowstał imponujący, przyciągający uwagę, nowoczesny obiekt o powierzchni 3300 metrów, najnowocześniejszy tego typu w Polsce, świetnie pasujący do się w urbanistycznego stylu miasta i niełatwego sąsiedztwa. Projektantom udało się zaprojektować nowoczesny i duży salon, który nie przytłacza, świetnie wpisuje się w otoczenie i jest doskonałym przykładem tego jak skutecznie i nieinwazyjnie można zrealizować dużą i nowoczesną inwestycję w newralgicznym punkcie miasta w sąsiedztwie przelotowej arterii. Co ważne, miejsca służące postojowi serwisowanych samochodów zostały umieszczone również w kondygnacji podziemnej, dzięki czemu obiekt utrzymał swoją lekkość, a jego sąsiedztwo nie zostało zdominowane przez parkujące pojazdy.


Wyróżnienia:

  • Pracownia Architektoniczna Maciej Mariusz Magda za budynek mieszkalny Marco Polo przy ulicy Beniowskiego 28

To ważny punkt na mapie dzielnicy Grabówek, który wnosi dużą świeżość i zmienia otoczenie na plus. Prosta, a jednocześnie interesująca bryła budynku idealnie komponuje się z otoczeniem. Budynek zaprojektowano w duchu modernizmu, ale raczej jako odczytanie ducha, a nie - kopiowanie, stąd charakterystyczne zaokrąglenia ścian i balkonów. Uwagę zwraca elegancko zdobiona elewacja oraz kolorystyka - stylowo zaaranżowano również części wspólne. Uznanie kapituły zyskał również fakt, że budynek nie wypełnił działki w całości, pozostawiając pewien oddech i nie przytłaczając bezpośredniego otoczenia.

  • Zespół projektowy Wiesławy Martyńskiej -Ostrowskiej za budynek biurowy Kielecka 5

Ośmiokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ponad 2000 metrów, od raz u stał się nowym wizualnym punktem odniesienia w okolicach Węzła Franciszki Cegielskiej. Bardzo ciekawym pomysłem jest przewaga linii skośnych, imitujących pofalowaną powierzchnię morza - to morze zresztą widać z wyższych kondygnacji budynku. Kameralny charakter oraz ciekawa, nowoczesna architektura doskonale wpisuje się w klimat naszego miastai. Warto zwrócić uwagę na pełną dostępność wszystkich powierzchni budynku dla osób niepełnosprawnych.

  • ikonaOpublikowano: 10.03.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.02.2022 11:19
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona