Medale Kwiatkowskiego

Laureaci medalu z roku 2017

Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania za wybitne zasługi dla rozwoju miasta oraz rozsławianie Gdyni w kraju i na świecie. Jego laureatami mogą zostać obywatele polscy i cudzoziemcy oraz organizacje społeczne, zawodowe, przedsiębiorstwa i instytucje. Rocznie można nadać nie więcej niż trzy medale. Ustanowiony został przez Radę Miasta Gdyni w dniu 30 czerwca 1993 roku. Decyzją Rady Miasta Gdyni z dnia 1 lutego 2017 medal otrzymali:

Leszek Kopeć - producent filmowy, przedsiębiorca i wydawca, współtwórca i dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej, wieloletni dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni i Prezes Zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni. Według uzasadnienia nominacji, Leszek Kopeć otrzymał Medal „(...) za swoje wieloletnie zaangażowanie w rozwój gdyńskiej i polskiej kultury oraz konsekwentne działania na rzecz budowania wizerunku Gdyni jako miasta przyjaznego sztuce filmowej (...)."

Leszek Kopeć, fot. Dawid Linkowski

Inżynier Władysław Wiśniewski, związany jest z Gdynią od czasów powojennych. W swoim życiu opracował jako autor lub współautor ponad 100 patentów zatwierdzonych przez Urząd Patentowy w Polsce oraz poza granicami kraju - w USA, Wielkiej Brytanii, Japonii i Rosji (wówczas ZSRR). Wieloletni pracownik Stoczni im. Komuny Paryskiej, szkolił załogi statków zakupionych tam przez zagranicznych armatorów. Ostatni wniosek patentowy złożył w 2016 roku. Proponując tę nominację, radni podkreślali: „(...) inżynier Wiśniewski to fachowiec największego kalibru, a do tego skromny, pokorny, mądry człowiek. Jest cichym bohaterem naszego miasta, który codzienną pracą, przez całe lata przyczyniał się do rozwoju gospodarki morskiej - jako przedstawiciel pokolenia, które tworzyło Gdynię niemalże u samego jej początku."

Inżynier Władysław Wiśniewski, fot. Dawid Linkowski

Wojskowy Klub Sportowy „Flota" Gdynia, najbardziej utytułowanego klubu sportowego w Gdyni. W ubiegłym roku obchodził on 80-lecie swojej działalności. Statut stowarzyszenia w 1936 roku zatwierdził sam kontradmirał Józef Unrug. Działalność „Floty" przerwała wojna, ale już na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 1948, jedyny medal dla Polski wywalczył w boksie Aleksy Antkiewicz - wychowanek klubu. W ciągu 80 lat „Flota" wychowała wielu olimpijczyków, mistrzów świata, Europy i Polski. Trenerzy przygotowali setki zawodników, którzy godnie reprezentowali Polskę na światowych arenach sportowych. Obecnie „Flota" skupia kilkaset zawodników i zawodniczek oraz kilkudziesięciu działaczy - w tym trenerów kadry narodowej i kadry olimpijskiej. Klub prowadzi sekcje: judo, lekkiej atletyki, podnoszenia ciężarów, strzelecką, szachową, tenisa ziemnego i żeglarską.

Przedstawiciel Wojksowego Klubu Sportowego "Flota" Gdynia, fot. Dawid Linkowski

ikona