Medale Kwiatkowskiego

Laureaci medalu z roku 2022

10 lutego 2022 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta wręczono medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. 

Co roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni honorowane są osoby lub organizacje, które przysłużyły się miastu. Trafia do nich Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. To najwyższe odznaczenie przyznawane od 1993 roku przez Radę Miasta Gdyni

W tym roku medale przyznano:
  • Marii Piradoff-Link, która jest kustoszem społecznego Mini-Muzeum Bankowiec,
  • Łukaszowi Osowskiemu – twórcy syntezatora mowy Ivona, założycielowi firm Ivona Software oraz Lab4Life,
  • Gdyńskiej Fundacji „Dom Marzeń”.

Maria Piradoff-Link, laureatka Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni. Stoi przy mikrofonie. W rękach trzyma bukiet kwiatów // fot. Karol Stańczak

MARIA PIRADOFF-LINK

Maria Piradoff-Link jest kustoszem społecznego Mini Muzeum w „Bankowcu”. Jest rodowitą gdynianką - jej rodzice przybyli do miasta po wojnie. Zamieszkała w legendarnym „Bankowcu”, największym domu mieszkalnym przedwojennej Gdyni.
Uratowała i wciąż ratuje od zniszczenia wyposażenie mieszkań, których pozbywali się nowi lokatorzy. Wymyśliła i założyła Mini Muzeum, gromadzące te przedmioty i elementy dawnego wyposażenia. Są one pokazywane w dawnym schronie, a obejrzały je już dziesiątki tysięcy osób.

Bohaterka Gdyni jest społecznym kustoszem, przewodnikiem po Bankowcu, dobrym duchem całej wspólnoty, opiekunem przedwojennego ducha tego domu. Dzięki swojej pracy, zaangażowaniu i determinacji historia jednego z najbardziej wyjątkowych budynków naszego miasta jest znana nie tylko lokalnie, ale wzbudza ciekawość i zainteresowanie w całej Polsce, czego dowodem są m.in. programy telewizyjne opowiadające o tym miejscu.

Pani Maria to osoba, która swoim działaniem oddaje nie tylko ducha modernizmu – tak mocno wrośniętego w nasze miasto, ale przede wszystkim ducha Gdyni – tej przedwojennej, jak i tej z lat późniejszych. To osoba, dzięki której pracy, wyjątkowe historie naszego miasta pozostaną w pamięci tysięcy ludzi na zawsze.

– Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. To jest bardzo prestiżowa nagroda i uwieńczenie mojej 13-letniej pracy społecznej. Zostałam nagrodzona jako społecznik. Wszystko, co robiłam, robiłam z pasji – mówiła Maria Piradoff-Link, laureatka Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.


ŁUKASZ OSOWSKI

Pan Łukasz Osowski to osoba, której głos znany jest na całym świecie. Nie jest jednak lektorem, a twórcą najbardziej znanego na świecie syntezatory mowy „IVONA”.

W 2001 roku Łukasz Osowski założył działalność gospodarczą, by już po kilku miesiącach wypuścić na rynek pierwszy produkt – Spiker 1.0. Spółka o nazwie IVO Software powstała dopiero po kilku latach. Prace nad flagowym produktem – syntezatorem mowy IVONA – rozpoczęły się w 2003 roku. Przedsiębiorcy uznali jednak, że prowadzenie firmy po partyzancku nie jest już możliwe. Z profesjonalnym biznesplanem zgłosili projekt do konkursu Gdyński Biznesplan, a rok później firma miała już siedzibę na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, gdzie stawki za wynajem biur były niższe niż rynkowe.

W 2011 roku firma zmieniła nazwę na IVONA Software, by bardziej kojarzyć się ze swoim głównym produktem. Działała już wtedy na rynkach amerykańskim, brytyjskim, niemieckim, hiszpańskim i innych – 70% jej przychodów pochodziło ze sprzedaży na rynkach międzynarodowych. IVONA Software, zanim jeszcze docenił ją Amazon, była więc znaczącym graczem na globalnym rynku syntezatorów mowy. Konkurowała z firmami, które dysponowały nie tylko większym budżetem, ale przede wszystkim doświadczeniem i zapleczem badawczym. Gdy nastał moment związany z procedurą przejęcia przez Amazon, dalej był częścią zespołu i swoje doświadczenie przekazywał również do rozwoju systemu Alexa.

Pan Łukasz Osowski po sprzedaniu udziałów w stworzonej przez siebie firmie do światowego potentata technologicznego – firmy Amazon, nie zaprzestał swojego działania w obszarze nowych technologii i założył kolejną firmę. Jest autorem wielu patentów technologicznych. Chce, aby ludzie dłużej mogli cieszyć się zdrowiem. Dlatego też obecnie rozwija aplikację Vika Life przez spółkę Lab4Life, która również działa na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

"Vika" to asystent zdrowia, który nakłania do zdrowych nawyków i uświadamia o możliwych zagrożeniach. Aplikacja działa na podstawie danych o stylu życia ponad 500 tysięcy osób. Dzięki temu dokładność jej wyliczeń nie ma sobie równych.

„Vika" zdobyła nagrodę główną w kategorii Społeczeństwo w konkursie "Aplikacje Jutra" organizowanego przez Polską Fundację Rozwoju. Jury uznało ją za najlepszą aplikację minimalizującą negatywne skutki obecnego kryzysu spowodowanego przez pandemię w obszarze społecznym.

Łukasz Osowski spowodował, że w naszym mieście powstał produkt znany na niemal całym świecie. Stał się przykładem dla wielu ludzi, aby sięgać po marzenia podboju świata w dziedzinie biznesu budując swoje fundamenty w Gdyni.

Łukasz Osowski - laureat Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni. stoi przy mikrofonie. W rękach trzyma medal oraz teczkę z dyplomem // fot. Karol Stańczak

– Przygoda w Gdyni zaczęła się dla mnie mniej więcej 20 lat temu. Chciałbym podziękować wszystkim, dzięki którym są takie duże sukcesy tej przygody. Cieszę się, że tę przygodę mogę realizować w Gdyni. To jedno z najwspanialszych miejsc na świecie – i do życia, i do tworzenia. Przygodo trwaj – powiedział Łukasz Osowski, laureat Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.


GDYŃSKA FUNDACJA „DOM MARZEŃ”

Historia organizacji sięga 2005 roku (początkowo w formie stowarzyszenia), a głównym obszarem jej działania jest praca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Fundacja realizuje szereg projektów, dzięki którym osoby niepełnosprawne intelektualnie mają możliwości rozwoju, usamodzielnienia się, pielęgnowania swoich hobby, ciekawego spędzania czasu. Jednym z kluczowych zadań jest także walka o zmniejszenie izolacji ludzi niepełnosprawnych w społeczeństwie. Wspiera ponadto rodziny, przygotowując je do usamodzielniania się niepełnosprawnych dzieci w przyszłości.

Wyjątkowym wydarzeniem, a także jednym z najbardziej spektakularnych projektów, jest oddanie budynku przy ul. Strzelców w dzielnicy Mały Kack. „Dom Marzeń” to inwestycja realizująca kilka istotnych celów społecznych. W budynku znajduje się przedszkole, środowiskowy dom pomocy oraz mieszkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które będą spełniać funkcję pomieszczeń pobytu całodobowego, treningowego i interwencyjnego. Inwestycja wpisuje się w pełni w politykę dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wkomponowuje się też architektonicznie w strukturę sąsiadującego nowoczesnego osiedla.

Dodatkowo w budynku powstał Środowiskowy Dom Samopomocy – jest to czwarta placówka tego typu w naszym mieście, a osoby uczestniczące w zajęciach kierowane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Fundacja w ostatnim czasie dostała dwie bardzo znaczące nagrody: Lider Dostępności, Pomorskie Sztormy i Czas Gdyni.

Sławomir Matuszak i Dominika Miotk, którzy reprezentowali Gdyńską Fundację „Dom Marzeń” podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni // fot. Karol Stańczak

– Pragniemy serdecznie podziękować Radzie Miasta Gdyni za dostrzeżenie znaczenia inicjatywy, jaką jest Dom Marzeń. Dziękujemy zarządowi miasta za wrażliwość społeczną i wszechstronną pomoc. Dziękując za to prestiżowe wyróżnienie, chcielibyśmy zadedykować je prawdziwym bohaterom – rodzicom osób z niepełnosprawnościami, którzy każdego dnia z wielką czułością i oddaniem starają się sprawić, aby ich wyjątkowe dzieci stawały się jak najbardziej samodzielne – mówili Dominika Miotk i Sławomir Matuszak, którzy reprezentowali Gdyńską Fundację „Dom Marzeń” podczas uroczystości.  • ikonaOpublikowano: 31.03.2022 09:47
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (d.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.03.2022 13:34
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona