Laureaci Czasu Gdyni - lata 1994-2020

Laureaci Czasu Gdyni z roku 2013

Nagroda:

  • Mayland Real Estate za Centrum Handlowe RIVIERA w Gdyni

Centrum Riviera w Gdyni, fot. mat. prasoweRiwiera to największe w Polsce północnej i jedno z największych centrów handlowych w Europie środkowo-wschodniej. Widać to z zewnątrz, bo elewacja frontowa jest bardzo długa, ale nie monotonna, śmiało rozrzeźbiona, w stonowany sposób urozmaicona kolorystycznie i udekorowana drabinkami mającymi w przyszłości ułatwić pięcie się roślinności.  Po zmierzchu dochodzi dyskretne dwubarwne światło rzucone na te konstrukcje oraz kolorowe reklamy firm, rozmieszczone w ściśle do tego przeznaczonych miejscach na elewacji.

Po wejściu do wnętrza zapominamy o ogromie centrum, trafiając na kameralne uliczki handlowe z licznymi miejscami odpoczynku oraz z urządzeniami do zabaw dla najmłodszych. Zwraca uwagę dobre rozwiązanie doświetlenia zarówno światłem naturalnym jak i sztucznym, za pomocą ze smakiem dobranych lamp. Urządzenie poszczególnych sklepów, gastronomii i kina jest sprawą poszczególnych najemców, ale trzeba przyznać, że niektóre wnętrza sprawiają swoim wyglądem przyjemne wrażenie.

Wyróżnienia:

  • Energomontaż-Północ, sp. z o.o za halę produkcyjną z wyposażeniem do obróbki mechanicznej i zwijania blach Przy ul. Czechosłowackiej 3

Hala produkcyjna z wyposażeniem do obróbki mechanicznej i zwijania blach Przy ul. Czechosłowackiej 3, fot. www.energomontaz-polnoc.com.plHala o pow. 2,4 tys. m2 służy do prefabrykacji wielkogabarytowych konstrukcji offshore oraz do produkcji na rzecz lotnictwa, energetyki odnawialnej a także jądrowej. Inwestycja ta jest ważnym ogniwem budowy innowacyjnej gospodarki w obszarze przemysłu stoczniowego i sektora. offshore.

Prezes Zarządu Energomontaż-Północ, sp. z o.o Marek Żóraw odbiera wyróżnienie Czas Gdyni Za Halę produkcyjną z wyposażeniem do obróbki mechanicznej i zwijania blach, fot. Maciej CzarniakHala produkcyjna została wyposażona w wysokiej klasy, sterowane numerycznie urządzenia do obróbki mechanicznej wielkogabarytowych elementów o masie do 120 ton na potrzeby przemysłu energetycznego, morskiego i wydobywczego. Są to największe tego typu urządzenia w basenie Morza Bałtyckiego.
Projektantem obiektu jest firma Portal, Sp. z o.o., z Inowrocławia.

  • Szpital Morski im. PCK za budynek zabiegowy Gdyńskiego Centrum Onkologii

Budynek zabiegowy Gdyńskiego Centrum Onkologii, fot. www.mostostal.waw.plJest to kluczowa inwestycja medyczna Pomorza. Rozbudowany został ośrodek leczenia chorób nowotworowych drugi co do wielkości w województwie. Dzięki tej inwestycji Gdynia staje się czołowym ośrodkiem onkologicznym w płn. Polsce.

Część zabiegowa GCO wyposażona została w specjalistyczną aparaturę medyczną, m.in.: aparaty do termoablacji, diatermii, kardiomonitory oraz inny niezbędny sprzęt medyczny.
Budynek ma 4 kondygnacje mieszczące m.in. blok operacyjny z 5 salami operacyjnymi, oddział intensywnej terapii, oddział chirurgii onkologicznej z wydzieloną salą pooperacyjną, izbę przyjęć z zapleczem diagnostycznym oraz salę dydaktyczno-szkoleniowa.
Budynek zaprojektowało, Studio Projektowe „Ligaszewski" z Wrocławia.

  • Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. za budynki biurowe przy ulicy Polskiej 13 i 13A

Magazyn z 1960 roku przebudowano na budynek biurowo-szkolny o wysokim standardzie. Posiada sześć kondygnacji nadziemnych. Obiekt wyposażono w nowe reprezentacyjne schody wejściowe z automatycznymi, przeszklonymi łukowymi drzwiami.

Elewację wykonano ze szlachetnych materiałów - szkła, aluminium, cegły i granitu.
Drugi z budynków to wybudowany w 1933 roku obiekt magazynowo - biurowy z czerwonej cegły, ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków. W wyniku obecnej przebudowy rozebrano część magazynową, a część biurową przebudowano z podwyższeniem standardu użytkowego. Budynek ze swoimi charakterystycznymi detalami staje się „świadkiem pamięci" przedwojennej przemysłowej architektury Gdyni.
Projekty architektoniczne wykonały: Biuro Projektowe „Kenton Arch" z Gdańska i Biuro Projektów WUPROHYD, z Gdyni.

"Czas Gdyni" Architektura
Nagroda 

  • Biuro architektoniczne Arch-Deco sp. z o.o. za projekty budynków biurowo-usługowych „Nowe Orłowo" przy Alei Zwycięstwa w Gdyni.

Budynki biurowo-usługowe "Nowe Orłowo" przy Alei Zwycięstwa, fot. www.investkomfort.plNowe Orłowo to Kompleks nowoczesnych budynków biurowo usługowych zlokalizowanych w dzielnicy Orłowo charakteryzuje się nowoczesną architekturą oraz wysokim standardem wykończenia. Zespół ten dopełnia prestiżowy charakter dzielnicy Orłowa, zaś swoim stylem nawiązuje do modernistycznego klimatu Gdyni. Zagospodarowanie terenu wokół budynków tworzy zorganizowaną przestrzeń miejską nawiązującą do sąsiedniej zabudowy doskonale uzupełniając funkcjonalny i estetyczny układ urbanistyczny. Forma architektoniczna i zastosowanie nowoczesnych materiałów sprawiają, że inwestycja zyskuje charakter ponadczasowy.

Wyróżnienia: 

  • Pracownia Projektowa KENTON ARCH
    za projekt modernizacji budynku biurowego Bałtyckiego Portu Nowych Technologii przy ul. Czechosłowackiej 3

Zmodernizowany budynek Akwarium na terenie Bałtyckiego Portu Nowych Technologii, fot. Agencja Fotograficzna Kosycarz Foto Press KFPBiurowiec Bałtyckiego Portu Nowych Technologii, przy ul. Czechosłowackiej 3, powszechnie określany mianem „Akwarium", po przebudowie stał się nowoczesnym budynkiem o zwartej bryle. Obiekt zrealizowano za pomocą prostych środków architektonicznych. Wyróżnia się wyważoną, elegancką, biało - czarną kolorystyką z proporcjonalnie rozmieszczonymi przeszkleniami i oszczędnym wystrojem elewacji. Inwestycja jest pozytywnym przykładem przekształceń przestrzennych i gospodarczych dawnych terenów portowych i stoczniowych. Materiały zastosowane na elewacjach oraz minimalizm formy powoduje, że architektura ma charakter ponadczasowy i może być wizytówką portu. Inwestorem obiektu jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

  • Architekci Elżbieta i Wojciech Millerowie
    za projekt budynku biurowego przy ul. Podlaskiej 1 w Gdyni

Budynek biurowy przy ul. Podlaskiej 1, fot. www.rgbudom.plBudynek biurowy z parkingiem podziemnym przy ulicy Podlaskiej 1, stanowi zwartą, jednolitą bryłę o architekturze nawiązującej do modernistycznej zabudowy Gdyni , zarówno w zakresie formy jak i kolorystyki. Jest dobrze zakomponowany i wpisany w otaczający teren, przy wykorzystaniu różnicy poziomu terenu oraz współgra z otaczającą zabudową. Elewacje zaprojektowane zostały w sposób wyważony i harmonijny w stosunku do bryły budynku. Inwestorem obiektu jest firma RG BUDOM Roman Boike.

  • Pracownia Architektoniczna „AA" s.c. Agnieszka Błażko Andrzej Błażko
    za budynek mieszkalny LIGHTHOUSE przy ul. Norwida 13

Budynek mieszkalny Lighthouse, fot. www.moderna-investment.plBudynek przy ul.Norwida 13 posiada bardzo czytelną, dynamiczna formę składającą się z dwóch brył: części niskiej mającej nawiązywać do sąsiadującej zabudowy oraz 12 kondygnacyjnej wieży zbudowanej na planie trójkąta o dwóch bokach w formie łuku, przypominającej latarnię morską - od której przyjęto nazwę budynku - Lighthouse. Obiekt zrealizowano przy użyciu wysokiej jakości materiałów budowlanych, z dużą dbałością o detal architektoniczny. Budynek jest wyjątkowy pod względem funkcjonalnym. Każda kondygnacja wieży stanowi odrębny lokal mieszkalny dostępny bezpośrednio z windy. Położenie budynku oraz jego wysokość i niebanalna forma powoduje, że jest on istotnym, widocznym z wielu miejsc elementem w panoramie Gdyni. Inwestorem obiektu jest firma LightHouse z Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 30.06.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.02.2022 11:19
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona