Czas Gdyni

Laureaci Czasu Gdyni - 2023 rok

Laureaci podczas uroczystego wręczenia nagród i zdjęcia nagrodzonych inwestycji

Laureaci podczas uroczystego wręczenia nagród i zdjęcia nagrodzonych inwestycji

Nagrody Przewodniczącej Rady Miasta „Czas Gdyni” za najlepszą gdyńską inwestycję przyznane. Po raz drugi w historii nagrody w kategorii architektura nagrodzono aż 4 pracownie. Uroczyste wręczenie odbyło się podczas sesji Rady Miasta w Teatrze Miejskim 10 lutego 2023 r., czyli w dniu 98. urodzin Gdyni. 

Od 1996 roku tradycją urodzinowych sesji Rady Miasta jest przyznanie Nagrody „Czas Gdyni”. Kapituła nagrody docenia miastotwórcze inicjatywy, ich szczególne walory architektoniczne i wpływ na otoczenie. W tym roku do nagrody zgłoszono 22 inwestycje. Kapituła doceniła 8 z nich przyznają nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach: inwestycje i architektura.
 
Nagrodę w kategorii architektura otrzymała pracownia projektowa Gierbienis + Poklewski s.c. za projekt budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo. Kapituła Nagrody doceniła twórcze rozwiązanie układu brył, konstrukcji i elewacji. Na obrzeżach Gdyni powstał niezwykły budynek, wyjątkowy w skali całej Polski. Projekt budynku został wybrany w ogólnopolskim konkursie architektonicznym. Już wtedy koncepcja architektów wyróżniała się twórczym rozwiązaniem układu funkcjonalnego rozbitego na bryły tworzące formę „zagrody”, propozycją zastosowania nowatorskiej konstrukcji z drewna klejonego krzyżowo (technologia CLT) oraz elewacji z drewna palonego wg. tradycyjnej japońskiej metody Shou Sugi Ban. Wszystkie te rozwiązania były niezwykle spójne z tematem projektu – budynku edukacyjnego położonego w środku leśnego ogrodu botanicznego. Trudno o większą spójność lokalizacji, formy, technologii i zastosowanych materiałów.

Budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo / fot. Przemysław Kozłowski
 
Tylko raz w historii „Czasu Gdyni” zostały przyznane trzy wyróżnienia w kategorii architektura. Stało się tak w 2014 r. Dziesięć lat później Kapituła Nagrody, ponownie przyznała trzy równorzędne wyróżnienia.
 
Pierwsze z nich przypadło spółce ARCH-DECO za budynek mieszkalny wielorodzinny Rezydencja Plac Kaszubski przy ul. Jana z Kolna 1. To wysmakowane rozwiązanie ważnego narożnika kwartału zabudowy śródmiejskiej, na styku Placu Kaszubskiego i ul. Jana z Kolna. Skala budynku, rytmy i podziały elewacji dobrze wpisują budynek w jego otoczenie. Duże wrażenie robią doskonale rozwiązane detale, zastosowane szlachetne materiały elewacyjne i świetnie rozwiązane wnętrza. Powstał kameralny, elegancki budynek, który może służyć jako wzór dla nowej zabudowy uzupełniającej.

Rezydencja Plac Kaszubski / fot. materiały inwestora
 
Za projekt budynku biurowo-usługowego OFFICER przy al. Marsz. Piłsudskiego 11 wyróżnienie „Czas Gdyni” otrzymało Studio architektoniczne KWADRAT. Budynek powstał w niezwykle wymagającej lokalizacji, na zakończeniu osi Alei Piłsudskiego, na styku z ul. Świętojańską i ul. Władysława IV. Stanowi on „zamknięcie” kwartału śródmiejskiej zabudowy. Wzorowo nawiązano do kontekstu urbanistycznego, nadając elewacjom odpowiednie podziały, rytmy i wysokość elewacji. Przed budynkiem przewidziano placyk i parking publiczny. Całość stanowi doskonały przykład „architektury tła”, tak potrzebnej przy uzupełnianiu licznych „dziur urbanistycznych” w Śródmieściu Gdyni.

Officer / fot. materiały inwestora
 
Trzecie wyróżnienie trafiło poza Śródmieście Gdyni. BJK Architekci Sp. z o.o. zostało docenione za projekt budynku usługowo-handlowego Swederm przy ul. Szyprów 2. To wyróżnienie za świetne rozwiązanie kameralnego budynku biurowego w trudnej lokalizacji. Powstał ambitny budynek o niebanalnej architekturze. Niezwykle ciekawa jest „plisowana” przeszklona fasada i nowatorsko rozwiązane wnętrza. Budynek doskonale wpasowuje się w ciąg architektoniczny Nowego Orłowa, a jego charakter nawiązuje do nowoczesnych projektów w wielu europejskich stolicach.

Swederm / fot. materiały inwestora
 
Nagrodę „Czas Gdyni”  za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2023 za przebudowę i rozbudowę budynku produkcyjno-magazynowego FLOWAIR 2.0 z częścią biurowo-socjalną przy ul. Chwaszczyńskiej 135c otrzymał pan Mariusz Swendrowski.

Dawny budynek Polifarbu / fot. materiały FLOWAIR
Pomimo zniszczeń wynikających z wieloletnich zaniedbań, użytkowania oraz wielkiego pożaru, jakie dotknęły budynek byłego „Polifarbu”, zachowały się charakterystyczne jego części, które zainspirowały inwestora. W nowy projekt, o wartości 25 mln zł, udało się wpleść szereg odrestaurowanych starych elementów wnętrza. W budynku powstały biura, laboratoria badawcze, hala produkcji z magazynem wysokiego składowania oraz showroom.

Instalacje w budynku zostały przygotowane tak, aby móc wykorzystywać ogrzewanie gazowe lub energię elektryczną z zastosowaniem urządzeń wentylacyjnych z pompą ciepła. Oznacza to możliwość wyboru energii i lepszego jej wykorzystania w zależności np. od warunków pogodowych, jak i sytuacji ekonomiczno - politycznej. Wszystkie urządzania wentylacyjne obsługujące obiekt wyposażone są w wymienniki odzysku ciepła, pompy ciepła oraz inteligentny system sterowania. Od strony południowej budynek został wyposażony w elektryczne rolety zewnętrzne, które latem nie wpuszczają energii cieplnej co daje ogromne oszczędności przy chłodzeniu budynku. Zimą natomiast rolety dają możliwość wykorzystania odpowiedniej ilości ciepła z nasłonecznienia.

Na dachu budynku umieszczono ule, a na ścianie budynku zostały zamontowane ładowarki do samochodów elektrycznych. Jedno z pomieszczeń w budynku zostało przeznaczone na miejsce dla rowerów.

Siedziba FLOWAIR / fot. materiały inwestora

To trzeci „Czas Gdyni“ dla pana Mariusza Swendrowskiego. W 2015 r. p. Mariusz otrzymał wyróżnienie za Halę montażowo-magazynowo-biurową przy Chwaszczyńskiej 133, a dwa lata później nagrodę za realizację inwestycji siedziby głównej FLOWAIR i hali produkcyjno-magazynowej przy ul. Chwaszczyńskiej 135. Także widać, że i FLOWAIR i p. Mariusz Swendrowski nie spoczywają na laurach i wszystkie ich inwestycje stoją pod znakiem jakości na najwyższym poziomie.

Wyróżnienie „Czas Gdyni” za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2023 otrzymało  Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdyni za rozbudowę budynku z przeznaczeniem na usługi społeczne i zdrowotne „Dzienny Ośrodek Opieki Wytchnieniowej dla dzieci i młodzieży w wieku 0-25 lat” przy ul. Harcerskiej 4.

W dwupiętrowym budynku o powierzchni 945m² powstała przyjazna przestrzeń służąca do bezpiecznej reintegracji, rehabilitacji i budowania kompetencji społecznych osób z niepełnosprawnością. Znajdują się tutaj sale dla uczestników do terapii grupowej i indywidualnej, sala doświadczania świata, pokój wypoczynkowy z możliwością leżakowania, sala terapii integracji sensorycznej, sala do zajęć sensoplastycznych i do muzykoterapii. Jest także miejsce, w którym mogą przebywać rodzice oraz opiekunowie dzieci i młodzieży w początkowej fazie separacji. To miejsce wyczekiwane, bardzo potrzebne, zgłaszane od lat przed rodziców dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. To piękny, wysokostandardowy obiekt, służący podopiecznym z Gdyni.

Dzienny Ośrodek Opieki Wytchnieniowej dla dzieci i młodzieży  przy ul. Harcerskiej 4 / fot. materiały inwestora
 
Wyróżnienie „Czas Gdyni” za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2023 otrzymało także Przedsiębiorstwo Budowlane Górski za zespół mieszkaniowo-usługowy wraz z infrastrukturą techniczną i projektem zagospodarowania terenu przy ul. Świętego Piotra 6. Powstały tam budynki z charakterystycznymi dominantami wysokościowymi o wysokości 55 metrów, które dopełniają układ urbanistyczny śródmieścia, tworząc symboliczną „bramę do miasta”. Inwestor zagospodarował i urządził terenu, który dotychczas był nieużytkowany, przebudował drogi, chodniki, urządził zieleń i małą architekturę. W ofercie znalazły się starannie zaprojektowane mieszkania, zapewniające pełen komfort życia i relaks w samym centrum miasta. Wartość inwestycji to około 140 mln złotych brutto.

Wyróżniony budynek przy ul. Świętego Piotra / fot. materiały PB Górski

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.02.2024 13:27
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (d.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.02.2024 12:57
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona