Laureaci Czasu Gdyni - lata 1994-2020

Laureaci Czasu Gdyni z roku 2020

Nagrody i wyróżnienia „Czas Gdyni” trafiły do laureatów. Wręczyła je osobiście przewodnicząca Rady Miasta Gdyni - Joanna Zielińska // fot. materiały Biura Rady Miasta Gdyni

Nagrody i wyróżnienia „Czas Gdyni” trafiły do laureatów. Wręczyła je osobiście przewodnicząca Rady Miasta Gdyni - Joanna Zielińska // fot. materiały Biura Rady Miasta Gdyni

10 lutego poznaliśmy zdobywców nagrody „Czas Gdyni”. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta dowiedzieliśmy się, kto otrzymał główne trofeum, a kto wyróżnienie za najlepszą gdyńską inwestycję 2020 roku. Urodzinowa sesja, jak większość wydarzeń obecnie, odbyła się online. Tydzień po niej Joanna Zielińska, jako przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i kapituły nagrody, spotkała się z laureatami „Czasu Gdyni”.


„Czas Gdyni” to nagroda dla inwestorów i architektów, która jest wręczana nieprzerwanie od 1995 roku. Kapituła docenia inicjatywy nietuzinkowe, ich walory architektoniczne i wpływ na otoczenie.

To inwestycje mające wpływ na rozwój miasta i jego promocję, na rozwój turystyki czy poprawę warunków życia mieszkańców, a także takie, w których zastosowano rozwiązania proekologiczne. Do nagrody za 2020 rok zgłoszono 32 bardzo różnorodne obiekty.

- Zwykle to nagrodzeni przychodzą na uroczystą sesję Rady Miasta. Tym razem ja wybrałam się do nich i sprawiło mi to olbrzymią przyjemność, bo dzięki temu miałam okazję ponownie zobaczyć pięć najlepszych inwestycji 2020 roku. Były to krótkie, ale - mimo zimowej aury – niezwykle ciepłe spotkania – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Kapituła „Czasu Gdyni” przyznaje nagrody w dwóch kategoriach: architektura oraz inwestycje.


KATEGORIA ARCHITEKTURA


Nagrodę w kategorii architektura otrzymało Studio Architektoniczne Kwadrat za kompleks mieszkaniowo-usługowy PORTOVA przy ul. Węglowej 22.

Kompleks PORTOVA jest świetnym zakończeniem urbanistycznym ciągu ul. Świętojańskiej, początkiem i końcem portu, a jednocześnie końcem miasta w sensie tkanki kwartałowej. To pierwsza inwestycja Międzytorza, terenu, który na oczach mieszkańców staje się nową częścią centrum miasta. Projekt Portovej nawiązuje do modernistycznych tradycji Gdyni prostymi i geometrycznymi formami. Charakterystyczna, ponad 50-metrowa dominanta, widoczna z ul. Świętojańskiej, domyka perspektywę pl. Kaszubskiego.

Architektura Portovej wyraźnie nawiązuje do tradycji modernistycznej Gdyni poprzez zastosowanie jasnych, prostych i geometrycznych form elewacyjnych, przełożonych jednak na współczesny język architektoniczny. Całość stanowi zwarty organizm przestrzenny, oferując bardzo dobre warunki do mieszkania. Na parterze budynku zaplanowano 22 lokale usługowe, które stworzą miejsca pracy dla kilkudziesięciu osób. Inwestorem jest Invest Komfort.

Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska osobiście przekazała nagrodę w kategorii "Architektura". Odebrali ją Jacek Droszcz, autor projektu i dyrektor Invest Komfort Michał Ciomek.
Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska osobiście przekazała nagrodę w kategorii "Architektura". Odebrali ją Jacek Droszcz, autor projektu i dyrektor Invest Komfort Michał Ciomek // fot. materiały Rady Miasta Gdyni

Wyróżnienia „Czas Gdyni” w kategorii architektura trafiły do tych, którzy musieli zmierzyć się z dużymi wyzwaniami.

Pierwsze wyróżnienie otrzymał Jerzy Wolski (Wolski Architekci Sp. z o.o.) za budynek usługowy przy ul. Abrahama 5.

Inwestycja bezpośrednio sąsiaduje i łączy się z kamienicą Ludwika Grzenkowicza, dlatego była objęta nakazem nawiązania do budynku historycznego. Projekt wymagał też akceptacji Miejskiego Konserwatora Zabytków. Architekt musiał dostosować się do formy budynku sprzed blisko stu lat. Nowy budynek reprezentuje przyszłość, nowoczesność. Jego forma jest prosta i zredukowana, ale jednocześnie nie neguje przeszłości, z której wyrasta i z którą pozostaje w harmonii.

Równolegle z prowadzoną inwestycją gruntownie odnowiono budynek historyczny, czyli kamienicę Ludwika Grzenkowicza z oficyną. Inwestorami tego obiektu są Martyna Lipska i Maciej Łobodziński.

Inwestorzy Martyna Lipska Maciej Łobodziński odbierają nagrodę od przewodniczącej Rady Miasta Gdyni - Joanny Zielińskiej // fot. materiały Rady Miasta Gdyni
Inwestorzy obiektu Abrahama 5 - Martyna Lipska Maciej Łobodziński - odbierają nagrodę od przewodniczącej Rady Miasta Gdyni - Joanny Zielińskiej // fot. materiały Rady Miasta Gdyni

Drugie, równorzędne wyróżnienie otrzymali architekci Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski (Arch-Deco Sp. z o.o.) za zespół budynków mieszkalno-handlowo-usługowych „Yacht Park” przy ul. Arkadiusza Rybickiego 2 i 4.

Tutaj architekci musieli rozwiązać poważne problemy natury budowlanej, bowiem budynki posadowione są znacznie poniżej poziomu morza. Obiekt, który powstaje w nadmorskiej, prestiżowej części miasta, musiał spełniać wysokie wymagania architektoniczne. I Yacht Park je spełnia. Ciekawa powtarzalność budynków tworzy pierzeję morską. Budynki zaprojektowane zostały w tradycyjnej gdyńskiej kolorystyce - w bielach z elementami szarości, z największą dbałością o detal. Cieszy, że teren mola Rybackiego i tereny w pobliżu pirsu, dotychczas niedostępne dla mieszkańców, zostały przywrócone miastu oraz jego mieszkańcom. Powstało przyjazne miejsce dla spacerowiczów z nową perspektywą widokową na nabrzeże Pomorskie i nabrzeże Prezydenta. Inwestorem „Yacht Parku” jest Polski Holding Nieruchomości.

Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni wręcza wyróżnienie w konkursie "Czas Gdyni". Odbierają je Zbigniew Reszka z zespołem Arch-Deco za projekt Yacht Parku w Gdyni // fot. materiały Rady Miasta Gdyni
Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni wręcza wyróżnienie w konkursie "Czas Gdyni". Odbierają je Zbigniew Reszka z zespołem Arch-Deco za projekt Yacht Parku w Gdyni // fot. materiały Rady Miasta Gdyni

KATEGORIA INWESTYCJE


Nagrodę w kategorii inwestycje otrzymała spółka WRI INVESTMENT za obiekt Chylonia Business Park przy ul. Puckiej 5.

Kompleks Chylonia Business Park to budynek biurowy wraz z halą wysokiego składowania. Jego nowoczesna, szklano-aluminiowa fasada  wyróżnia się na tle starszej zabudowy przemysłowej dzielnicy Chylonia. Dzięki inwestycji powstało ponad 250 nowych miejsc pracy w tej rewitalizowanej dzielnicy.

Budynek wykonano zgodnie z najwyższymi standardami izolacji termicznej, zapewniającymi niespotykaną dla tego typu obiektów energooszczędność. Doświetlenie za pośrednictwem pasm montowanych w dachu hali zapewnia dostęp światła dziennego. W części biurowej zainstalowano nowoczesne systemy wentylacji i klimatyzacji, zapewniające przepływ, a także stałą cyrkulację świeżego powietrza, minimalizując tym samym ryzyko kontaktu z zanieczyszczeniami oraz wirusami.Wyróżnienie w kategorii inwestycje otrzymała spółka BMG Goworowski za salon Mercedes-Benz BMG Goworowski przy ul. Łużyckiej 9.

Gdyński salon Mercedes-Benz jest największym w Polsce. Zapewnia ekspozycję wszystkich modeli tej marki w jednym miejscu. Inwestycja stworzyła 25 nowych miejsc pracy. W obiekcie zastosowano nowoczesne systemy oświetleniowe, grzewcze i klimatyzacyjne, jak również zainstalowano panele fotowoltaiczne. Dzięki energii pozyskiwanej ze słońca wszystkie samochody demonstracyjne ładowane są energią własną, przyczyniając się do obniżenia emisji CO2. Wkrótce na dachu salonu pojawi się łąka i ule.

Salon doskonale wpisał się w sąsiadujące obiekty i domknął zabudowę ul. Łużyckiej.

Bogdan Goworoski, prezes zarządu firmy BMG Goworowski odbiera wyróżnienie z rąk przewodniczącej Rady Miasta Gdyni - Joanny Zielińskiej // fot. materiały Rady Miasta Gdyni
Bogdan Goworoski, prezes zarządu firmy BMG Goworowski odbiera wyróżnienie z rąk przewodniczącej Rady Miasta Gdyni - Joanny Zielińskiej // fot. materiały Rady Miasta Gdyni

Drugie, równorzędne wyróżnienie otrzymała Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń” za budynek usług pomocy społecznej Dom Marzeń przy ul. Strzelców 28.
 
„Dom Marzeń” to inwestycja realizująca kilka istotnych celów społecznych. W budynku znajduje się przedszkole, środowiskowy dom pomocy oraz mieszkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które będą spełniać funkcję pomieszczeń pobytu całodobowego, treningowego i interwencyjnego. Inwestycja wpisuje się w pełni w politykę dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wkomponowuje się  też architektonicznie w strukturę sąsiadującego nowoczesnego osiedla.

Nagrodę z rąk przewodniczącej Joanny Zielińskiej odebrali Katarzyna i Marek Karczewscy z córką Martą // fot. materiały Rady Miasta Gdyni
Nagrodę z rąk przewodniczącej Rady Miasta Joanny Zielińskiej odebrali Katarzyna i Marek Karczewscy z córką Martą // fot. materiały Rady Miasta Gdyni

  • ikonaOpublikowano: 19.02.2021 15:20
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.02.2022 11:07
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona