Laureaci Czasu Gdyni - lata 1994-2020

Laureaci Czasu Gdyni z roku 2019

Podczas uroczystej sesji wręczono trzy medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, fot. Michał Puszczewicz

10 lutego 2020 r. podczas uroczystej, urodzinowej sesji Rady Miasta Gdyni w Teatrze Miejskim poznaliśmy laureatów „Czasu Gdyni”.

- W tym roku obejrzeliśmy 32 propozycje, 12-osobowa kapituła objechała je, weszliśmy do środka, rozmawialiśmy z inwestorami. Nagrodami „Czas Gdyni” pokazujemy, że Gdynia się rozwija, że jest miastem nowoczesnym. Patrzymy zarówno na architekturę, jak i na same inwestycje – mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

  • Wyróżnienie Przewodniczącej Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2019 „Czas Gdyni” przyznano firmie Polski Holding Nieruchomości Spółka z o. o. za przystań jachtową Marina Yacht Park przy ul. Arkadiusza Rybickiego 4cMarina Yacht Park to nowoczesna przystań jachtowa, która od sezonu żeglarskiego 2019 r. dopełnia ofertę turystyczną Gdyni. Obiekt jest w stanie przyjąć w bardzo komfortowych warunkach do 120 jednostek. W ramach inwestycji powstał także funkcjonalny bosmanat, w którym znajduje się m.in. zaplecze socjalne, 15 pryszniców, toalety, pralnia, pomieszczenie bosmana, kubryk oraz salka na szkolenia i spotkania.
Marinę Yacht Park wyróżnia stylowy, przemyślany design oraz wykorzystanie materiałów najwyższej jakości. W stopniach schodowych pomostów ukute są ławeczki z kompozytów drewnianych. Odbojnice portowe wykonane są z drewna dębowego. Zgodnie z najnowszymi trendami do oświetlenia zastosowane są jedynie energooszczędne LED-y, a żeglarze mogą korzystać z nowoczesnych systemów cumowania.

Już wkrótce, po zakończeniu budowy osiedla Yacht Park, będzie to tętniące życiem centrum miasta, a marina - przyjaznym miejscem spacerów dla mieszkańców i turystów.

  • Wyróżnienie Przewodniczącej Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2019 „Czas Gdyni” w kategorii ARCHITEKTURA przyznano mgr inż. arch. Jerzemu Wolskiemu z Pracowni Wolski Architekci za budynki wielorodzinne z usługami SILVA przy ul. Bydgoskiej 5, 7A, 7BSilva to osiedle o zróżnicowanej zabudowie, które wkomponowuje się w okoliczną architekturę. Nowoczesne, białe, odważnie przeszklone bryły domów stały się już kanonem architektonicznej urody Trójmiasta i wizytówką inwestora. Przestrzeń życiowa dla mieszkańców osiedla pozbawiona jest ruchu kołowego. Osiedle posiada wewnętrzne patio, wyjątkowe ze względu na różnorodność ukształtowania terenu, w centralnej części jest wiele poziomów, schodów oraz tarasów. W osiedle wkomponowana jest duża ilość ogólnodostępnych terenów zielonych oraz prywatne ogrody, będące częścią mieszkań na parterze.

Wszystkie budynki mieszkalne w Silva przystosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wejścia do budynków znajdują się na poziomie gruntu, windy pozwalają na komunikację z wszystkimi poziomami, a szerokość drzwi do mieszkań umożliwia przejazd wózkiem inwalidzkim.

  • Wyróżnienie łączące kategorie ARCHITEKTURA i INWESTYCJA przyznano budynkowi administracyjno-biurowemu Franke Foodservice Systems Poland przy ul. Północnej 11. INWESTOR Franke Foodservice Systems Poland Spółka z o. o., ARCHITEKTURA dla Tomasza Lubelskiego i Magdaleny Kalińskiej PRO-INVEST Spółka z o. o.Minimalistycznie skonstruowana bryła Franke Foodservice Systems przy ul. Północnej 11 została wzbogacona o zrównoważoną, acz wyrazistą część administracyjno-biurową. Przy zachowaniu prostej formy oraz czarno-białej fasady obiekt utrzymał elegancję oraz klarowność podziału funkcjonalnego.

Wykorzystanie płyt kompozytowych w ramach fasady nadało obiektowi elegancji. Realizacja ta to bardzo dobry przykład jak można obiektowi biurowo-produkcyjno-magazynowemu, zrealizowanemu poza centrum miasta, nadać przy użyciu prostego detalu indywidualną formę architektoniczną. Realizacja ta niech będzie przykładem dla innych inwestorów, że warto dla chociażby prestiżu firmy nadać swojej siedzibie indywidualny wyraz architektoniczny, a nie powielać sztampową zabudowę hal produkcyjno-magazynowych pozbawionych jakiegokolwiek wyrazu architektonicznego.

Nowy budynek to także wkład w podniesienie atrakcyjności miasta w zakresie zwiększonej i zróżnicowanej oferty na rynku pracy. Obiekt służy pionowi administracyjnemu. Pracują w nim osoby odpowiedzialne za wspieranie produkcji, inżynierowie, specjaliści z działu HR oraz finansów, a także przedstawiciele handlowi.

  • Nagrodę Przewodniczącej Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2019 „Czas Gdyni” przyznano firmie Investownia Spółka z o. o. za renowację i rozbudowę muszli koncertowej przy placu Grunwaldzkim 1 , ARCHITEKTURA dla Bartosza Kisiela, Pauliny Kisiel, Łukasza Pisarka - Balans Pracownia ProjektowaDo kopuły z lat 50-tych, w której odbywają się koncerty dobudowany został nowoczesny budynek zwracający uwagę ciekawą formą i wnętrzami nawiązującymi do charakterystycznych elementów gdyńskiego modernizmu.

Na potrzeby inwestycji znaczna część konstrukcji została wyburzona. Koncepcja architektoniczna zakładała odtworzenie oryginalnego kształtu budowli i rozbudowanie go o dodatkową przestrzeń przeznaczoną na restaurację. Renowacja odbywała się przy ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków.

Zwiększyła się funkcjonalność sceny będącej centralnym punktem muszli. Na występujących w tym miejscu artystów czeka przestronna garderoba wyposażona w węzeł sanitarny i prysznice. Dzięki oszczędnemu detalowi architektonicznemu, budynek pozostaje w zrównoważonym dialogu pomiędzy istniejącą zabudową a zieloną skarpą Kamiennej Góry.

Projekt Muszli koncertowej wykonany przez Pracownię Projektową BALANS pokazał, jak powinno się w nowoczesny sposób wprowadzać nową architektoniczną strukturę do obiektu istniejącego na obszarze modernistycznego centrum Gdyni, czyli obszarze objętym ścisłą ochroną konserwatorską. Rozbudowa Muszli Koncertowej na Placu Grunwaldzkim to zdecydowanie najlepsza architektoniczna realizacja spośród wszystkich nominowanych w tegorocznej edycji Czasu Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.02.2020 11:40
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.02.2022 11:14
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona