Laureaci Czasu Gdyni - lata 1994-2020

Laureaci Czasu Gdyni z roku 2003

Nagroda:

nagroda Czas Gdyni* VECTOR sp. z o.o. za budynek produkcyjno-biurowy przy ul. Krzemowej w Gdyni

Gdyńska firma VECTOR działająca od 1991 roku jest europejskim liderem w projektowaniu, wytwarzaniu i integracji systemów telekomunikacyjnych. VECTOR specjalizuje się w nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach telekomunikacyjnych oraz telewizyjnych dla szerokiego grona odbiorców. Z roku na rok firma pozyskuje kolejnych kontrahentów między innymi z Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Rosji, Rumuni i Węgier. Jednym z elementów charakterystycznych dla strategii rozwoju firmy są znaczące nakłady na technologię produkcyjną. W roku 2003 VECTOR wybudował i uruchomił w Gdyni jeden z największych w Polsce Północnej zakład produkcyjny elektroniki. Inwestycja zrealizowana kosztem ponad 20 milionów złotych obejmuje biura, zaplecze badawczo-rozwojowe, hale produkcyjne oraz zrealizowaną we współpracy z miastem drogę dojazdową - ulicę Krzemową. Budynek produkcyjno-biurowy firmy Vector sp. z o.o. / fot.: www.flickr.comŁączna powierzchnia obiektów wynosi ponad 7000 m2. Od momentu przeniesienia działalności do nowych obiektów VECTOR zwiększył zatrudnienie o około 100 osób. Budynki, których projekt powstał w pracowni Arch-deco charakteryzują się wysokimi walorami architektonicznymi. Nowy obiekt firmy VECTOR znacząco podnosi jakość przestrzeni w tej części miasta. Wpisuje się ona również w priorytety Strategii rozwoju Gdyni dotyczące rozwoju w naszym mieście firm wysokich technologii. Działania VECTORA są doskonałym przykładem jak rodzime firmy mogą bez utraty własnej tożsamości zaistnieć na rynku europejskim, przyczyniając się jednocześnie od rozwoju lokalnego.


Wyróżnienia

wyróżnienie Czas Gdyni* PRSP SANIPOR sp. z o.o. za stację paliw „Pod Żaglami”, ul. Sportowa 8

Półkolisty pawilon z salą sprzedaży i zapleczem magazynowo-socjalnym oraz stanowiska tankowania i 3 dystrybutory mieszczą się pod dachem w kształcie koła o średnicy 28 metrów, którego konstrukcja – kratownice stalowe – oparta jest na 3 słupach. Część środkowa dachu pokryta jest przejrzystą tkaniną mocowaną linami do konstrukcji, okap zaś wykonano z blachy trapezowej. Projektantom udało się uzyskać efekt zawieszenia dachu w powietrzu, a nawet jego nieważkości, dzięki zminimalizowaniu ilości podpór przy znacznych rozmiarach pokrycia . Dodatkowym walorem jest usytuowanie stacji na osi ulicy Łużyckiej, a także na osi ulicy Redłowskiej sprowadzającej ruch z Płyty Redłowskiej, co zapewnia doskonałą ekspozycję obiektu. Rozwiązanie projektowe istotnie odbiegające od znanych standardów wyznacza nowe kierunki w poszukiwaniach form architektonicznych i przestrzennych. Projekt: PP ARCON; dr inż.arch. Marek Kleczkowski i mgr inż. Jerzy Siemiński

wyróżnienie Czas Gdyni* ALLCON OSIEDLA S.A. Gdynia, EKOLAN S.A. Gdynia, WITAWA sp. z o.o. za zespół usługowo-mieszkalny WITAWA, ul. Wielkokacka, Chwarznieńska, Niska,

ZESPÓŁ MIESZKANIOWO-USŁUGOWY „WITAWA” Pojawienie się tego obiektu wielu zaszokowało. Po długich latach nieobecności wróciła megajednostka mieszkaniowa wysoka na kilkanaście pięter i z setkami mieszkań. Jakże jednak inna od swych pierwowzorów sprzed ponad trzydziestu lat? Jest to megajednostka z wysokim standardem wykończenia; ze znaczącą ilością podziemnych miejsc parkingowych i z wbudowanym zespołem usługowym o bardzo bogatym profilu: z dużym sklepem spożywczym, gastronomią, klubem fittness, przychodnią zdrowia, apteką itd. Miejsce, które jeszcze niedawno było centrum Witomina tylko i wyłącznie w sensie geometrycznym stało się nim realnie, koncentrując znaczną część różnych form aktywności mieszkańców dwóch witomińskich dzielnic: Radiostacji i Leśniczówki. Forma architektoniczna, choć dyskusyjna, ma jednak więcej zwolenników niż przeciwników. Nie do przecenienia jest natomiast pozytywny wpływ zespołu usługowego na znaczącą poprawę poziomu obsługi mieszkańców całego Witomina. Projekt wykonał zespół Architektonicznego Studia Autorskiego pod kierunkiem architekta Mariana Synakiewicza.

wyróżnienie Czas Gdyni* DAMEN Shipyard Gdynia S.A. za mobilną halę stanowisk montażowych stoczni Damen

RUCHOMA HALA DO MONTAŻU STATKÓW DAMEN SHIPYARDS GDYNIA S.A.
Nową halę stoczni Damen w formie ruchomego zadaszenia ze ścianami osłonowymi, umiejscowiono nad istniejącym stanowiskiem montażowym. Składa się ona z dwóch części, poruszających się po niezależnych torach, umożliwiając dostosowanie długości hali do długości budowanej jednostki. Rozstaw szyn jezdnych, a zatem i konstrukcji zadaszeń wynosi: 22 m w części B i 19,5 m w części A. Przesuwane zapewnia napęd hydrauliczny. Wysokość konstrukcji umożliwia montaż jednostek o wysokości do 18,5 m.
Konstrukcja zadaszeń jest stalowa, kratowo – ramowa oparta na kołowych zestawach jezdnych. Konstrukcja stalowa osłonięta jest stalową blachą trapezową, od strony wewnętrznej wyłożona w części izolacją dźwiękochłonną. Doświetlenie dzienne zadaszeń umożliwiają pasy z poliwęglanu w ścianach bocznych. Obiekt wyposażono w instalacje: elektryczną, wentylacyjną i sprężonego powietrza.
Część B jest wyposażona w suwnicę o udźwigu 5 ton, część A w 2 wciągniki elektryczne 3,2 t. Część A ma wielkogabarytową bramę zwijaną, umożliwiającą ruch zadaszenia nad montowanym obiektem jak i wysunięcie jednostki do nabrzeża w celu wodowania. Obie części posiadają zwijane bramy boczne.
Finansowanie inwestycji zostało zapewnione przez BRE LEASING Sp. z o.o., zaś głównymi wykonawcami były firmy: POLWAR S.A. - dla torowiska oraz WOLNY OBSZAR GOSPODARCZY S.A. - dla zadaszenia. Jako podwykonawców zaangażowano firmy: KWARC, JB-ELECTRIC, TECHSTAL, GDAŃSK ENGINEERING WORKS.

  • ikonaOpublikowano: 14.02.2003 00:00
  • ikona

    Autor: Marek Grześ

  • ikonaZmodyfikowano: 14.02.2022 11:13
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona