Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Laureaci Czasu Gdyni - lata 1994-2020

Laureaci Czasu Gdyni z roku 2008

Nagroda:

* Firma ALLCON S. A. za 2 budynki biurowe „Łużycka Office Park"

Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku „Czas Gdyni - firma ALLCON S. A., fot. : Dorota Nelke


Zamierzeniem inwestora jest wzniesienie w jednym miejscu, przy ul. Łużyckiej zespołu 5 budynków biurowych, pod wspólną nazwą „Łużycka Office Park". Na koniec 2008 roku oddano dwa z nich, trzeci i czwarty są już wykańczane.
Budynki charakteryzuje elegancka forma architektoniczna o horyzontalnym układzie i prostych krawędziach, która została osiągnięta poprzez zastosowanie dużych przeszklonych płaszczyzn, kamienia naturalnego oraz elementów ze stali nierdzewnej. W efekcie osiągnięto całkowitą spójność wnętrza i zewnętrza, zgodność wyrazu architektonicznego z przeznaczeniem obiektów.
Całość prezentuje spójność formalna architektury budynków, elementów małej architektury i urządzenia terenu, a również wysoka jakość wykonawstwa budowlanego i rozwiązań detalu.
Dzięki tej realizacji ulica Łużycka staje się definitywnie jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla wymagającego biznesu, gdyńskiego i nie tylko.
Autorem projektu jest mgr inż. arch. Krzysztof Gryczyński.

Allcon Łużycka, źródło: www.allcon.pl


Wyróżnienia:

* firma BARA sp. z o.o. za Hotel Hotton przy ul. Św. Piotra

Hotel Hotton, źródło: www.hotton.pl
Ten, spełniający wszelkie kryteria wymagającego klienta obiekt powstał w wyniku przebudowy i rozbudowy budynku magazynowo-produkcyjnego stoczni Nauta, znajdującego się na styku ścisłego Śródmieścia Gdyni oraz terenów portowo-przemysłowych. Prosta, modernistyczna bryła oraz wystrój elewacji nawiązuje do zlokalizowanej w sąsiedztwie zabudowy portowej. Inwestycja jest pozytywnym przykładem przekształceń przestrzennych i gospodarczych, w wyniku których postępuje rewitalizacja dawnych terenów przemysłowych. Wprowadzenie nowej funkcji na obszarze, gdzie w wyniku przemian społeczno-gospodarczych ostatnich lat nastąpił zanik pierwotnej funkcji portowo-przemysłowej przyczynia się do harmonijnego i wielostronnego rozwoju miasta.
Projekt inwestycji był dofinansowany w ramach Programu Phare 2002 - Program Rozwoju Przedsiębiorstw.
Autorem projektu jest mgr inż. arch. Ryszard Domaracki z gdyńskiej firmy ECG „Orbital".


* SKOK Stefczyka za budynek biurowo - usługowy przy ul. Legionów

Obiekt powstał w wyniku rozbudowy i nadbudowy mniejszego budynku biurowego. Rozbudowano część biurową, dodając część magazynową i garaż.
Bryłę budynku cechuje odwaga, czytelny zamysł i duża zręczność architekta. Można ją podziwiać z wielu miejsc w Gdyni, gdyż umieszczona jest na wyeksponowanym stoku redłowskiego wzgórza, górując nad znaczną częścią alei Zwycięstwa. Dobrze zaprojektowany detal architektoniczny, choć nieprzesadnie bogaty, dopełnia korzystnego wrażenia z oglądu całości dzieła. Na podkreślenie zasługuje zgodność wyrazu architektonicznego z przeznaczeniem obiektu, a także podniesienie estetyki otoczenia, poprzednio nieco zdegradowanego.
Projekt obiektu powstał w gdyńskiej pracowni CKK Architekci, zaś jego autorem jest architekt Jan Kozłowski.
→ film z otwarcia budynku
http://portal.skokstefczyka.pl/multimedia/najnowsze/
278_jubileuszwgdyni.html

* Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. za Budynek biurowy przy ul. Janka Wiśniewskiego 31

biurowiec przy WiśniewskiegoNowoczesny sześciokondygnacyjny budynek biurowy, przekryty płaskim dachem, któremu reprezentacyjny charakter nadaje prosta forma bryły z przeszkloną fasadą wykończoną elementami dekoracyjnymi w formie stalowych żaluzji. Wysunięta poza obrys budynku klatka schodowa zwieńczona szklaną nadbudówką w kolorze pomarańczowym, nawiązuje do latarni morskiej. Wszystkie elementy budynku zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów.
Budynek jest jednym z pierwszych elementów realizacji planowanej tzw. Platformy Logistyczno-Dystrybucyjnej w Porcie Gdynia. W obecnej chwili mieszczą się w nim m.in. firmy zajmujące się obsługą Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego, firmy spedycyjne oraz inne. Budynek ten z pewnością trwale wpisze się w krajobraz Gdyni i Portu.
Bez wątpienia wywrze duży też wpływ na gospodarkę Gdyni.
Autorem projektu jest mgr inż. arch. Rafał Ickiewicz.

Zobacz także:
Ruszyła budowa nowoczesnego biurowca przy ul. Janka Wiśniewskiego
Nowy biurowiec w Porcie Gdynia

Do nagrody nominowani byli także: Lexus Gdynia sp. z o. o., Euro - Car sp. z o. o, Grupa Inwestycyjna Hossa SA, Invest Comfort SA, (nominacja trzykrotna) i PB Margo.

fot.: Dorota Nelke
zdjęcia budynków ze stron
www.allcon.pl, www.hotton.pl

  • ikonaOpublikowano: 12.02.2009 00:00
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (11@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.02.2022 11:21
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona